A csornobili baleset évfordulója: Josep Borrell főképviselő/alelnök és Kadri Simson energiaügyi biztos közös nyilatkozata
“Harminchat évvel ezelőtt a csornobili atomerőműben bekövetkezett baleset a történelem egyik legszörnyűbb nukleáris balesetéhez vezetett. Ez a hosszú ideig tartó tragédia széles körű következményekkel járt Ukrajnában, Fehéroroszországban, Oroszországban és Európa más részein, halálos áldozatokat követelt, emberi szenvedést, hosszú távú egészségkárosodást, élelmiszerhiányt és környezetszennyezést okozott. Mintegy 350 000 embernek kellett elhagynia otthonát a súlyosan szennyezett területeken, aminek társadalmi és gazdasági következményei a mai napig tartanak.
Ma Oroszország illegális és indokolatlan ukrajnai agressziója ismét veszélyezteti kontinensünk nukleáris biztonságát. Oroszország ukrajnai nukleáris létesítményeket vett célba és foglalt el, gondatlanul megrongálva a létesítményeket. A jogellenes megszállás és a normál működés megszakítása, például a személyzet rotációjának megakadályozása aláássa az ukrajnai atomerőművek biztonságos működését, és jelentősen növeli a balesetek kockázatát.
Az 1986-os csornobili baleset évfordulóján megismételjük, hogy rendkívül aggasztónak tartjuk a nukleáris biztonságot és a nukleáris biztonsági kockázatokat, amelyeket Oroszországnak a csornobili telephelyen a közelmúltban végrehajtott intézkedései okoznak. Felszólítjuk Moszkvát, hogy adja vissza az ukrán hatóságoknak a megszállt zaporizzsjai atomerőmű feletti ellenőrzést, és tartózkodjon a nukleáris létesítményeket célzó további akcióktól.
Megerősítjük elkötelezettségünket a nukleáris biztonság, a nukleáris védelem és a biztosítéki intézkedések legmagasabb szintű előírásai mellett világszerte, és üdvözöljük és teljes mértékben támogatjuk a NAÜ erőfeszítéseit, hogy az ukrán kormány kérésére segítséget nyújtson.
Felszólítjuk a nemzetközi közösséget és minden érintett szereplőt, hogy haladéktalanul kezdjék el mérlegelni, hogyan lehetne javítani a nukleáris létesítmények háborús körülmények közötti védelmét szolgáló meglévő nemzetközi eszközöket, és hogy szükség lehet-e új, konkrét eszközökre.”
Forràs: European Commission