Az EU eljárást indít Magyarország ellen, a jogállamiság megsértése miatt
Magyarország az első ország, amely az új hatáskörben indított eljárással szembesül.
Az Európai Bizottság hamarosan egy új, erőteljes mechanizmust indít útjára, hogy csökkentse a Magyarországnak a jogállamisági normák megsértése miatt nyújtott támogatásokat – közölte Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke.
A bejelentésre két nappal azután került sor, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök egymás után negyedszer nyert mandátumot egy olyan választáson, amelyet nemzetközi megfigyelők szerint a kormányzó Fidesz pártnak kedvező egyenlőtlen versenyfeltételek jellemeztek. Ez a téma Orbán több mint egy évtizedes hatalmon töltött időszaka során is előfordult, amely során a polgári jogvédő csoportok szerint a magyar vezető fokozatosan átvette az ellenőrzést a demokratikus intézmények felett, és az adófizetők pénzét barátainak és családtagjainak juttatta.
Von der Leyen elmondta, hogy csoportja kedden tájékoztatta Magyarországot a döntésről, miután áttekintette Budapest válaszait a Bizottság tavaly novemberben küldött informális levelére, amelyben tájékoztatást kért a jogállamisággal kapcsolatos aggályairól.
“Gondosan értékeltük e kérdések eredményét” – mondta von der Leyen az Európai Parlament előtt. “A következtetésünk az, hogy tovább kell lépnünk”.
Bár von der Leyen hónapokig tartó mérlegelés után most készen áll a lépésre, még jelentős bürokratikus és politikai vitáknak kell lezajlaniuk, mielőtt kiderülne, hogy Magyarország végül elveszíti-e a kritikus fontosságú uniós forrásokat.
Amint a Bizottság hivatalosan is megkezdi a folyamatot, hosszas huzavona várható Budapesttel. Ezt követően az egyes országok képviselőiből álló EU Tanácsának kell majd végső soron döntenie arról, hogy megvonják-e a pénzt. Bármilyen támogatáscsökkentés elfogadásához “minősített többségre” van szükség, ami azt jelenti, hogy az uniós országok legalább 55 százaléka, a blokk lakosságának legalább 65 százalékát képviselő országok legalább 55 százaléka támogatja.
Magyarország már régóta próbatételként szolgál arra vonatkozóan, hogy az EU képes-e felvenni a harcot a jogállamiság megsértése ellen a saját soraiban.
2010-es hatalomra kerülése óta az Orbán-kormány új alkotmányt vezetett be és megváltoztatta a választási rendszert, miközben a kormányzó Fidesz párt kiterjesztette befolyását az igazságszolgáltatásra, az állami médiára és az oktatási rendszerre, Orbán-hű embereket helyezve a legfőbb ügyészségtől a médiafelügyeleti testületig számos intézmény élére.
Forràs: Politico