Kína ellenáll a keményebb oroszországi válaszlépéseknek
A két év óta első Kína-EU csúcstalálkozón Li Keqiang miniszterelnök azt mondta az EU vezetőinek, hogy Peking “a maga módján” fogja szorgalmazni a békét, míg Hszi Csin-ping elnök, aki szoros kapcsolatot alakított ki Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, azt mondta, reméli, hogy az EU “független” megközelítést fog alkalmazni, ezzel is utalva Európa és az Egyesült Államok szoros kapcsolataira.
Az EU a virtuális csúcstalálkozó során közölte Pekinggel, hogy nem engedi Moszkvának, hogy megkerülje az Oroszország ukrajnai inváziója miatt bevezetett nyugati szankciókat.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta, hogy a két fél vezetői számos témában “nagyon egyértelműen ellentétes véleményt cseréltek”, de reményét fejezte ki, hogy Kína nagyhatalomként és az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként befolyását felhasználva meggyőzi Oroszországot a harcok beszüntetéséről.
“Felszólítottuk Kínát, hogy segítsen véget vetni az ukrajnai háborúnak. Kína nem hunyhat szemet a nemzetközi jog Oroszország általi megsértése felett” – mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a von der Leyennel közösen tartott sajtótájékoztatón a 2020. december 30. óta tartott első csúcstalálkozó után.
“A szankciók kijátszására vagy az Oroszországnak nyújtott segítség meghosszabbítaná a háborút” – mondta.
Kína szorosabb biztonsági és gazdasági kapcsolatokat alakított ki Oroszországgal, és nem volt hajlandó elítélni azt, amit Oroszország “különleges katonai műveletnek” nevezett Ukrajnában, vagy inváziónak nevezni. Peking többször bírálta az általa illegálisnak és egyoldalúnak nevezett nyugati szankciókat. Néhány héttel a február 24-i invázió előtt Kína és Oroszország “határok nélküli” stratégiai partnerséget hirdetett.
Forràs: AlJazeera