Zavar a Berlaymont épületben: Az ukrajnai háború beborította az EU jogállamisági harcát
A háború kirobbanása óta nagy a csend a jogállamiság kérdésében. Az uniós tisztviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy a munka nem állt le, de egyre nagyobb a félelem, hogy az EU a demokratikus normák betartása helyett a háborús egységet helyezi előtérbe.
Az EU jogállamiság fenntartására irányuló kampánya átmenetileg zátonyra futott a háború ködében, és felerősödtek a félelmek, hogy a blokk elhanyagolja a demokrácia védelmét, miközben Ukrajnában történelmi lépéseket tesz ennek érdekében.
A háborút megelőző hónapokban az EU végrehajtó szerve, az Európai Bizottság egyre keményebben fellépett az olyan önfejű tagokkal szemben, mint Lengyelország és Magyarország. A Bizottság blokkolta az egyes országok járványügyi helyreállítási alapjait, és megkezdte az előkészületeket egy eddig soha nem használt hatalom felszabadítására, amelynek következtében mindkét ország még jelentősebb uniós kifizetésektől eshet el.
Február közepén az EU legfelsőbb bírósága még azt is jóváhagyta, hogy a blokk költségvetést csökkentő hatásköre jogszerű, ami felerősítette a várakozásokat, hogy további intézkedésekre lehet számítani.
Mindenkit annyira lefoglal az ukrán válság, érthető módon, hogy nem látható előre, mikor fogunk cselekedni” – mondta egy uniós tisztviselő. “De a szándék az, hogy amint a körülmények lehetővé teszik, megtesszük”.
Ez nem jelenti azt, hogy az EU elzárkózik a jogállamiságra vonatkozó megbízatásától – hangsúlyozták a tisztviselők. A Bizottság egyik magas rangú tisztviselője megjegyezte, hogy a munkatársak még mindig dolgoznak egy olyan értesítésen Magyarország számára, amely kiváltaná az EU hatáskörét a hosszabb távú költségvetési kifizetések csökkentésére.
A késedelmek mégis megkongatták a vészharangot a parlamenti képviselők, bírák és akadémikusok körében, akik attól tartanak, hogy Budapest és Varsó a Kreml agresszióját – és az EU háborús egységre való törekvését – fedezékként használhatja fel saját demokratikus fékek és ellensúlyok további aláásására.
“A lengyel kormány” – figyelmeztetett Dariusz Mazur bíró, aki a héten Brüsszelbe utazott, hogy a Bizottság tisztviselőinek leírja a lengyel igazságszolgáltatás helyzetét – “ezt az ukrajnai háborút fogja füstölgő álcaként használni a lengyel jogállamiság végső meggyilkolásához”.
A Bizottság elnökeként eltöltött több mint két éve alatt Ursula von der Leyen többször is ígéretet tett arra, hogy a demokratikus normák védelme az egyik legfontosabb prioritás.
Mégis már több mint egy hónapja, hogy az EU legfelsőbb bírósága engedélyezte a Bizottságnak, hogy a jogállamisággal kapcsolatos aggályokra hivatkozva éljen költségvetési megszorítási jogkörével.
Az EU 2020 végén fogadta el ezt a hatáskört, mivel aggodalmak merültek fel amiatt, hogy a meglévő eszközök nem voltak hatékonyak a demokratikus visszalépés megakadályozásában a kontinensen. Ez lehetővé teszi az EU számára, hogy csökkentse az olyan országok támogatását, ahol a jogállamiság megsértése negatívan érinti az európai adófizetők pénzét.
Az EU addig várt a hatáskör bevetésével, amíg Magyarország és Lengyelország jogi kifogásai a Bíróságon keresztülhaladtak. A két ország azzal érvelt, hogy a mechanizmus illegitim és politikai indíttatású.
Két héttel azután, hogy a bíróság elutasította az érvelést, a Bizottság közzétette iránymutatását arról, hogyan fogja alkalmazni az úgynevezett feltételességi mechanizmust.
Azóta azonban nyilvánosan nem tett további lépéseket. A tisztviselők pedig jelezték, hogy a mechanizmus aktiválására vonatkozó terveket – legalábbis ideiglenesen – jegelték. Egyelőre tehát csak a világjárvány helyreállítására szolgáló pénzből tartanak vissza pénzt; az EU rendes költségvetése továbbra is Budapest és Varsó rendelkezésére áll.
Az Európai Parlamentben, ahol számos parlamenti képviselő már régóta azzal érvel, hogy Lengyelországnak és Magyarországnak költségvetési megszorításokkal kellene szembenéznie, amiért a demokrácia alapvető alapelveinek – köztük a politikai beavatkozástól mentes igazságszolgáltatási rendszernek és a kleptokrácia elleni erőteljes ellenőrzésnek – a felszámolása
Forrás: Politico