Az EU nehezen tud alkalmazkodni az ijesztő új valósághoz
A háború visszatért Európába, és a kontinens már soha nem lesz a régi – jelentették ki pénteken az uniós állam- és kormányfők. A Versailles-i kastélyban tartott csúcstalálkozóra összegyűlt vezetők azonban nehezen tudnak alkalmazkodni az ijesztő új valósághoz.
Egyrészt elismerték, hogy számos régi szabályt újra kell írni – például a példátlan új katonai kiadásokhoz.
“Két héttel ezelőtt egy másik Európában, egy másik világban ébredtünk fel” – mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Ugyanakkor sok vezető ragaszkodott a régi törzsi ösztönökhöz: a takarékos országok vonakodtak új közös adósságot vállalni, a nyugati országok pedig vonakodtak új tagok felvételétől keleten, beleértve a háború sújtotta Ukrajnát.
A legellentmondásosabb talán az volt, hogy egyes vezetők – köztük a csúcstalálkozó házigazdája, Emmanuel Macron francia elnök – ragaszkodtak ahhoz, hogy Európa maga nem áll háborúban, annak ellenére, hogy elismerték, hogy Oroszország éppen Kijevnek az EU felé vezető nyugati irányba mutató pályája miatt szállta meg Ukrajnát, ragaszkodtak ahhoz, hogy fokozzák a katonai támogatást, és megállapodtak abban, hogy további büntető szankciókat vetnek ki Moszkvára.
“Oroszország választása Putyin elnök vezetésével az volt, hogy visszahozza a háborút Európába” – mondta Macron a csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón. “Oroszország hallatlan erőszakos fellépése Ukrajna és lakossága ellen tragikus fordulópontot jelent történelmünkben”.
Amikor azonban egy újságíró az EU képtelenségéről kérdezte a konfliktus megállítását, Macron azt mondta: “Háború van a terepen, de nem állunk háborúban”. Hozzátette: “Teljesen igaza van, ha azt mondja, hogy nincs válaszunk a hadszíntéren, amelyet az orosz agresszió váltott ki, mert nem vagyunk ott a hadszíntéren”.
Bár Macron és más vezetők szerint Putyin inváziója végérvényesen átrajzolta az európai biztonsági architektúrát, azt is elismerték, hogy az uniós országok távolról sem állnak készen arra, hogy új testtartást vegyenek fel és kemény erőt érvényesítsenek az olyan incidensek megállítására, mint a mariupoli szülészeti kórház bombázása, amely háborús bűncselekménynek minősülhet.
“Megvan a módunk arra, hogy választ adjunk a Putyin által tanúsított szörnyű agresszióra” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, amikor bejelentette az Oroszország elleni nemzetközi szankciók negyedik körét. “És a válaszban eltökéltek és erőteljesek leszünk”.
Forràs: Politico