Páneurópai szavazás: az Európai Parlamentben legyenek páneurópai képviselők
A legnagyobb uniós pártcsaládok a választási törvény módosítását szorgalmazzák, amely lehetővé tenné, hogy az Európai Parlamentben páneurópai képviselők ülhessenek, ami – ha sikerrel jár – előmozdíthatná az európai integrációt.
Az összesen 28 páneurópai európai parlamenti képviselőt célzó kompromisszumot a konzervatív Európai Néppárt (EPP), a baloldali Szocialisták és Demokraták (S&D), a liberális Renew Europe és a Zöldek/EFA dolgozta ki, amelyek együtt kényelmes többséggel rendelkeznek az Európai Parlamentben.
“Megegyeztünk!” – tweetelte Damian Boeselager, akit 2019-ben a Volt páneurópai párt színeiben választottak meg, és aki a Zöldek/EFA párthoz tartozik. Hozzátette, hogy ez a “négy legnagyobb európai parlamenti frakció” közötti alku “pályafutása egyik legnagyobb pillanata”.
Az úgynevezett páneurópai szavazás kettős szavazást hoz létre, valószínűleg már a 2024-es választásokon, ahol a választók egy nemzeti pártra szavazhatnak, valamint az egész EU-ban leadhatnak egy második szavazatot egy azonos programmal és jelöltekkel rendelkező európai pártra” .
Következésképpen az uniós államok lakosságának nagysága alapján történő regresszív mandátumelosztás révén megválasztott 705 európai parlamenti képviselőhöz további 28 olyan kolléga csatlakozhat, akiket az európai közvélemény fog megválasztani.
Ez a 28 képviselő bármilyen “pártból és mozgalomból” érkezhet, feltéve, hogy hét uniós államban a választók 0,01%-ának megfelelő aláírást gyűjtenek, vagy hét uniós államban sikerül szövetségre lépniük a bevett pártokkal.
Ez nyitva tartja a lehetőséget új európai pártok kialakulására. Azoknak a pártoknak, amelyek indulni akarnak, hogy valamelyiküket megválasszák a páneurópai szavazáson, vagy 50%-os női kvótával kell rendelkezniük, vagy “cipzárasnak” kell lenniük, ami azt jelenti, hogy a férfiak és nők felváltva szerepelnek a listán.
Egy ilyen követelmény előírása ellentétes lehet a választási semlegesség elvével. Boeselagernek “kétségei voltak a törvényt illetően”, hogy a “választások semlegessége miatt” tartalmazzon kvóta/cipzár követelményt – jegyzi meg.
Forràs: Euractiv