A “négy nagy” és a MED5 konszenzust keres a migráció megoldására
Lamorgese hangsúlyozta a migráció összetettségét, mondván, hogy az átfogó, többszintű európai megközelítést igényel, amely magában foglalja az illegális bevándorlás megfékezését és a legális áramlások kezelését.
Hangsúlyozta Olaszország erőfeszítéseit a MED5-ök (Olaszország, Spanyolország, Görögország, Málta és Ciprus) keretében, különösen pedig Franciaországgal, Németországgal és Spanyolországgal.
Kifejtette, hogy ezek az országok úgy vélik, hogy az Európai Bizottság által javasolt migrációs paktumot felül kell vizsgálni, hogy megerősítsék a felelősség és a szolidaritás közötti kapcsolatot.
A miniszter megjegyezte, hogy Róma elfogadja, hogy a szolidaritás nem mindig foglalja magában az újraelosztás kötelezővé tételét. Ilyen például Málta, Lengyelország és Magyarország, amelyek többször megtagadták vagy nem voltak hajlandók befogadni más uniós országokból érkező menekülteket.
Franciaország, amely jelenleg az EU soros tanácsi elnökségét tölti be, az Európai Tanács júniusi ülésén a migrációs paktummal kapcsolatos megállapodásra törekszik.
Február elején az uniós belügyminiszterek megállapodtak abban, hogy a migrációs kérdésekben kötelezővé teszik az úgynevezett “szolidaritás” elvét.
Franciaország azt is célul tűzte ki, hogy olyan szabályozást hoz létre, amely kötelezőbbé teszi a szolidaritást a menekültek államközi elosztásakor. Álláspontjuk szerint a tagállamoknak kell eldönteniük, hogy több menekültet fogadnak-e be, vagy anyagilag támogatják azokat az államokat, amelyek hajlandók beengedni őket.
Margaritis Schinas, az EU Bizottság alelnöke az EURACTIV-nak adott tavaly szeptemberi interjújában azt mondta, hogy “optimista, hogy közvetlenül a francia választások után nagyon gyors konvergenciafolyamatba és végleges megállapodásba fogunk lépni” az európai migrációs paktummal kapcsolatban.
Kijelentése kiváltotta a migrációellenes retorikájáról ismert magyar igazságügyi miniszter, Varga Judit reakcióját, aki szerint az EU szándékosan meg akarja várni a németországi és franciaországi választások utánig, “mielőtt megkötné az új európai migrációs paktumot”, amely már egy éve elakadt az uniós miniszterek közötti tárgyalásokon.
Schinas eközben a hét elején azt mondta, hogy a közelmúltban a fehérorosz határon kialakult válság sok tagállamnak segített felismerni, hogy a közös problémák közös megoldásokat igényelnek.
“Az EU keleti külső határán, a fehéroroszországi válságban kibontakozott drámai események segítettek néhány tagállamnak megérteni, hogy a szolidaritás és a felelősségvállalás, valamint a közös határigazgatás közös ügyek. Minden közös probléma közös európai megoldást igényel” – jegyezte meg Schinas, utalva arra, hogy Kelet-Európa ellenezte a javasolt migrációs paktumot.