Az EU azzal vádolja Oroszországot, hogy megpróbálja megosztani a tagállamokat
Az EU ezt azzal indokolja, hogy az orosz kormány leveleket küldött az egyes országoknak, amelyekben Moszkva biztonsági javaslataival kapcsolatos álláspontjuk tisztázását kérte.
Josep Borrell uniós vezető diplomata közölte, hogy válaszolt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter által az európai tagállamoknak küldött levelekre, amelyekben arra kérte őket, hogy tisztázzák álláspontjukat a nemzetközi biztonsági megállapodásokkal kapcsolatban, és adjanak választ Oroszország biztonsági javaslataira.
Borrell a hét elején Washingtonban Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel együtt felszólalva azt mondta, hogy az EU mint intézmény helyett a különálló tagállamoknak címzett orosz feljegyzés azt bizonyítja, hogy Moszkva nem ismeri el az EU szerepét az Ukrajnáról folyó tárgyalásokban.
Moszkva szerint az oszthatatlan biztonság nemzetközi szerződésekben rögzített koncepciója azt jelenti, hogy az egyik ország biztonsága elválaszthatatlanul kapcsolódik a másikéhoz, és a NATO védelmi szövetség Ukrajnával, Grúziával vagy Észak-Európa más részeivel való bővítése automatikusan fenyegetné Oroszországot.
Borrell elmondta, hogy az egész EU nevében válaszolt, hogy egységet mutasson.
“Az EU-nak közös kül- és biztonságpolitikája van, és célunk, hogy egységesen lépjünk fel minden olyan kérdésben, amely kulcsfontosságú közös érdek” – áll Borrell nyilatkozatban.
“Ez magában foglalja a levelekre adott válaszok koordinálását is, ahogyan azt kérik” – áll a közleményben, amely szerint lépése “egyhangú” támogatást kapott az EU 27 tagja között.
Lavrov külön kérte, hogy az általa megkeresett tagállamok a saját nevükben válaszoljanak, ne pedig az EU nevében. Borrell azonban ragaszkodott ahhoz, hogy az EU-tagok döntsék el, hogyan kívánnak válaszolni.
“Csak azok kérdőjeleznek meg egy ilyen döntést, akiknek érdekükben áll megosztani minket” – érvelt.
Azt mondta, Lavrovnak írt levele “foglalkozik a Lavrov miniszter által felvetett kérdésekkel, és megismétli az EU és tagállamai ajánlatát, hogy folytassák a párbeszédet Oroszországgal arról, hogyan lehet megerősíteni mindannyiunk biztonságát”.
Oroszország uniós nagykövetsége közleményben tudatta, hogy megkapta a levelet, és továbbította azt az orosz külügyminisztériumnak.
A levelek tartalmát nem hozták nyilvánosságra, de uniós diplomaták szerint lényegében nem különbözik jelentősen a Moszkvának adott korábbi válaszoktól, nevezetesen attól, hogy az európai fél további diplomáciai tárgyalásokat ajánlott fel különböző formátumokban, de nem ígért engedményeket.
Forrás: Euractiv