Az EU önmagát lövi lábon a szankciókkal
Az EU-nak szüksége van egy új kereskedelmi fegyverre – az úgynevezett kényszerítés elleni eszközre -, hogy meg tudjon küzdeni az olyan globális riválisoktól, mint Kína és az Egyesült Államok, érkező fenyegetésekkel. Ez az eszköz arra szolgál, hogy megtorlást tegyen lehetővé az EU által egyre fenyegetőbbnek tartott gazdasági zsarolással szemben. Az eszköz olyan esetekben segíthet, mint például amikor Peking túszként tartja fogva az EU-t a Litvániával szembeni kereskedelmi embargóval, és akár vissza is vághat az amerikai szankciók ellen, amelyek megakadályozzák, hogy az uniós vállalatok Iránnal üzleteljenek.
Egyelőre az EU-nak nincs fegyvere arra, hogy visszalőjön az ilyen jellegű kereskedelmi konfliktusokra. “A növekvő geopolitikai feszültségek idején a kereskedelem egyre inkább fegyverré válik, és az EU és tagállamai a gazdasági megfélemlítés célpontjaivá válnak” – mondta Valdis Dombrovskis (képünk), az EU kereskedelmi vezetője decemberben, amikor bemutatta a kényszerítés elleni eszközt, amely Brüsszel kereskedelmi védelmi eszköztárának legújabb tagja.
Az EU szabadabb kereskedelmet folytató országai, például Svédország és a Cseh Köztársaság azonban attól tartanak, hogy nem csak szélsőséges esetekben, amikor az EU-t támadás éri, hanem szélesebb körű protekcionista eszközként is bevetnék. Meglátásuk szerint az a veszély, hogy ha már van kalapács, akkor mindenhol szögeket látunk.
Az EU korábbi kereskedelmi biztosa, a svéd liberális Cecilia Malmström a POLITICO-nak azt mondta, hogy az EU-nak óvatosnak kell lennie a kereskedelmi védelmi arzenáljának kiépítésében. “Ha összeadjuk az összes eszközt, amit most látunk… ha egyenként nézzük őket, úgy érezzük, hogy hasznosak lehetnek, de ha összeadjuk őket, és visszaélünk velük, vagy meglehetősen könnyelműen használjuk őket, akkor valóban olyasmihez vezethetnek, amit nem akarunk” – mondta.
A szabadkereskedők attól tartanak, hogy az új fegyver tovább ássa alá a többoldalú kereskedelmi rendszert, annak ellenére, hogy az EU határozottan támogatja a Kereskedelmi Világszervezetet.
Elméletileg egy olyan kereskedelmi konfliktust, mint a Kína és Litvánia közötti feszültség, a WTO vitarendezési rendszerén keresztül kellene kezelni. Az országok azonban egyre inkább úgy érzik, hogy ez túl sokáig tart vagy nem elégséges.
Forrás: Politico