Hétfőn Genfben megkezdődnek az USA-orosz tárgyalások Ukrajnáról, az EU kizárásával
Hétfőn Genfben megkezdődnek a tárgyalások az amerikai és az orosz diplomaták között, miután hetek óta tartó patthelyzet alakult ki az ukrán-ukrán határ közelében lévő orosz csapatok telepítése miatt. Mindkét oldal veterán küldöttei megpróbálják elkerülni a válságot.
Wendy Sherman külügyminiszter-helyettes, az amerikai külügyminisztérium második számú tisztviselője találkozik Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettessel. Mindketten együtt több mint fél évszázados diplomáciai tapasztalattal rendelkeznek.
Oroszország, amely közel 100 ezer katonát vezényelt az ukrán határ közelébe, azt állítja, hogy nem készül invázióra, de azt szeretné, ha a Nyugat visszavonná az ukrán kormány támogatását, és megállítaná a NATO katonai szövetség keleti terjeszkedését.
Washington máris életképtelennek minősítette Moszkva egyes követeléseit, ami valószínűtlenné teszi az Oroszország által a találkozókon kívánt gyors előrelépést. A helyzetet tovább rontja, hogy Oroszország a héten csapatokat küldött a szomszédos Kazahsztánban a kormányellenes tüntetések leverésére, ami aggodalmat keltett Washingtonban.
Az amerikai megközelítés “pragmatikus, eredményorientált” lenne – mondta Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője a szerdai sajtótájékoztatón. “Nem válaszolunk nekik pontról pontra”.
Sherman és Rjabkov vezeti a két delegációt Genfben, ahol az Ukrajnáról szóló tárgyalásokra kerül sor az eredetileg a két ellenfél közötti legújabb stratégiai stabilitási párbeszédként tervezett találkozón. A nukleáris konfrontáció lehetőségének elkerülését célzó rendszeres megbeszélések júliusban kezdődtek újra, miután Biden és Putyin az előző hónapban találkozott egymással.
Thomas Graham, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának Oroszországért felelős korábbi vezető igazgatója szerint Sherman és Rjabkov nagy tapasztalattal rendelkeznek, és professzionálisan fogják vezetni a megbeszéléseket, megértve, hogy a feladat a jelenlegi válság enyhítése.
“Nem lesznek felemelt hangok vagy az asztalra csapkodás” – mondta Graham, aki jelenleg a Külkapcsolatok Tanácsának kiváló munkatársa. Szerinte az Egyesült Államok számára pozitív eredmény lenne, ha Oroszország beleegyezne egy további tárgyalási programba.
Andrej Kortunov, az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsát vezető elemző szerint a Kreml a feszültség csökkentéséhez elegendőnek tarthatja a bizalomépítő intézkedéseket és a Nyugat némi korlátozását abban, hogy modern fegyvereket szállítson Ukrajnába.
Forrás: Reuters
A fotón Wendy Sherman