Olaf Scholz az őrületbe kergeti az újságírókat a mellébeszéléseivel
Még egy hete sincs, hogy Olaf Scholz Németország új kancellárja, máris megismerheti a világ egyik politikai tehetségét, azt a képességét, hogy az újságírókat olyan homályos és sablonos válaszokkal frusztrálja, amelyek miatt egykor a “Scholz-o-matic” becenevet kapta.
A szociáldemokrata Scholz, aki a Zöldekkel és a liberális FDP-vel egy úgynevezett “közlekedési lámpás” koalícióban kormányoz, lengyelországi látogatása során nem hagyta, hogy lengyel kollégája, Mateusz Morawiecki okosabb legyen az Oroszország és Németország közötti, vitatott Északi Áramlat II. gázvezetékkel kapcsolatos elképzeléseket illetően. Egyszerűen átvette a szót és nekikezdett egy hosszú és követhetetlen, homályos magyarázkodásnak, amiből nem lehetett kihámozni semmit.
Ezt megelőzően, amikor az Emmanuel Macronnal folytatott megbeszélése után arról kérdezték, kész-e felülvizsgálni az inflációval kapcsolatos maastrichti kritériumokat, majdnem három percébe telt, mire egy érthetetlen magyarázat végére ért.
Scholz eközben háromsablonos kijelentést tett: “Egy dolog most nagyon világos: együtt kell működnünk, cselekednünk kell, és erőfeszítéseket kell tennünk Európában”. “Az kell, hogy a határaink szilárdan tartsák magukat” végül “biztosítani akarjuk, hogy a jövő mindenki számára elérhető legyen.”
Scholz már a hónap elején, baloldali-liberális kormánya koalíciós szerződésének bemutatásakor ízelítőt adott a külföldi sajtónak a rá jellemző retorikai manőverből.
A De Telegraaf holland lap újságírójának kérdésére, hogy nyilatkozzon arról, hogy felelősnek érzi-e magát a 2017-es hamburgi G20-csúcsot követő zavargásokért és fosztogatásokért, ahol Scholz akkoriban polgármester volt, teljesen figyelmen kívül hagyta a kérdést, és azt mondta: “A koalíciós tárgyalások során megállapodtunk abban, hogy mindent megteszünk a belföldi biztonság garantálása érdekében. A rendőrség minden támogatást megkap, amire szüksége van ahhoz, hogy a bűnözésnek esélye se legyen Németországban”.
A volt szocialista tagállamok újságíróinak erős déja-vu érzése van e politikusi megnyilatkozás kapcsán. Sajnos a történelem ismétli önmagát.
Forrás: Reuters/ NapiEU