Az EU keresi a módját, hogyan terelje vissza az akolba Lengyelországot
Az EU Lengyelországgal szembeni, a jogállamisági vitával kapcsolatos álláspontja kézzelfogható eredményeket kíván hozni, mivel a “nukleáris opció”-nak nevezett 7. cikk a múltban nem működött – mondta Margaritis Schinas, az EU Bizottság alelnöke az EURACTIV hálózatának éves rendezvényén.
“Amit most teszünk, az eredményre is vezet, nem pedig egy szélesebb körű szóváltás benyomását kelti” – mondta.
“Nem fogunk a 7. cikkel kapcsolatos nukleáris opciót alkalmazni, amelynek megvannak a maga korlátai – a nukleáris opció a múltban nem hozott érdemi javulást, és nem hiszem, hogy most is fog” – mondta Schinas.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke korábban azt mondta, hogy az EU valószínűleg nem hagyja jóvá Lengyelországnak a gazdaságélénkítési alapból származó több milliárdos hitelét és támogatását az év vége előtt, ami jelzi a két fél között az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban továbbra is fennálló szakadékot.
Mind Lengyelország, mind Magyarország májusban nyújtotta be gazdaságélénkítési tervét, de a jóváhagyást visszatartják, mivel Brüsszel határozott kötelezettségvállalásokat vár a jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlenségének garantálására Lengyelországban, valamint a közbeszerzési és összeférhetetlenségi kérdések megoldására Budapesten.
Arra a kérdésre, hogy ez üzenet-e az EU végrehajtó hatalmától, hogy keményebben lép fel az EU-ban tapasztalható demokratikus visszalépésekkel szemben, Schinas azt mondta, hogy “a Von der Leyen-bizottság megközelítése egyértelmű volt”.
Október elején az Európai Bizottság részben visszavett követeléseiből, és talán csak egy követelésre – a fegyelmi kamara megszüntetésére – koncentrál. Közben az EU legfelsőbb bírósága napi 1 millió eurós bírságot szabott ki Varsóra, amiért nem hajtotta végre nyári utasításait.
“A behajtási alap kérdése természetesen összefügg a jogállamisággal, mert ennek a hatalmas kiadásnak is garanciákat kellene tartalmaznia a független igazságszolgáltatásra és a fékek és ellensúlyok biztosítására” – mondta Schinas.
Schinas azonban elutasította, hogy ez Varsóval szembeni büntetést jelentene, mondván, hogy “ez a feltétel semmilyen körülmények között nem doktrinális vagy fundamentalista – nem is lehet az”.
“Ennek bizonyítéka, hogy amikor Lengyelországot a fehérorosz rezsim hibrid támadás érte, bőséges, azonnali, nagylelkű, kézzelfogható, szilárd, politikai, pénzügyi és stratégiai támogatást kapott az uniós oldalról” – mondta Schinas.
Arra a kérdésre, hogy szerinte Varsó megértette-e az üzenetet, Schinas azt mondta, hogy ez egy “folyamat” lesz.
Forrás: Euractiv