G20: Ki fogja megmenteni a Földet? A széntermelő országok nem adják fel a szénkitermelést!
Szénfelhasználók és a szénexportálók egy csoportja megakadályozta, hogy a G20-ak a szénfelhasználás beszüntetésére szólítsanak fel, pedig a szervezők azt remélték, hogy egy ilyen döntés erőteljes jelzést küldött volna a ma kezdődő COP26 klímatárgyalásokra.
Az Egyesült Királyság és a kontinentális Európa diplomatái azt sürgetik, hogy a nagy gazdaságok kötelezzék el magukat a szén használatának fokozatos megszüntetése mellett, amely tüzelőanyag az ember által okozott CO2-kibocsátás mintegy 44 százalékáért felelős.
Ausztrália, India, Kína és Oroszország azonban kitart a szénfelhasználás mellett – mondta egy európai diplomata.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök véres küzdelem után érkezett Rómába. Szerették volna rávenni, hogy Ausztrália is fogadja el a 2050-re nettó nulla kibocsátási célt, egy olyan célt, amely kifejezetten szembe megy országa érdekeivel.
“Nem foglalkozunk ilyen jellegű célkitűzésekkel. Ez nem az ausztrál kormány politikája, és nem is lesz az ausztrál kormány politikája” – mondta Morrision, miután beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel, aki arra kérte őt, hogy kötelezze el magát a széntermelés és -fogyasztás megszüntetése mellett.
Boris Johnson brit miniszterelnök szóvivője azt mondta, hogy a COP26 klímacsúcs brit házigazdái továbbra is igyekeznek rávenni Morrisont, fogadja el a többiek álláspontját. “Hisszük, hogy Ausztrália többet tehet e tekintetben” – mondta a szóvivő.
A G20-ak vezetői ma délelőtt az éghajlatváltozásról és az energiáról tárgyalnak. A POLITICO által látott megállapodás-tervezetek között szerepelnek olyan megállapodások is, amelyek a nemzetközi szénfinanszírozás megszüntetéséről, a 2020-as évek során hozott intézkedések fokozásáról, a nettó nulla kibocsátás eléréséről szólnak , valamint az új szénerőművek építésének végleges leállításáról a 2030-as évekre. A tárgyalások szombat este még folytak, és a konkrét megfogalmazásokról még nem született megállapodás.
A G20-ak és a közelgő COP26 szervezői számára akadálynak bizonyulnak azon régiók gazdasági és politikai érdekei, ahol a szenet bányásszák és égetik.
Forrás: Politico