
Šefčovič csendes visszatérése, Kína megfontolt határozottsága. Európa Washingtonnak udvarol – de szemmel tartja Pekinget
Az Egyesült Államok “vámpolitikája” továbbra is megzavarja a világkereskedelem stabilitását. Válaszul az Európai Unió globális “bűbájoffenzívát” indított, amelyet egyesek úgy jellemeznek, hogy elmélyítette vagy újraindította a kereskedelmi tárgyalásokat olyan partnerekkel, mint Mexikó, Malajzia, India, Dél-Afrika és Kanada. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelezte, hogy stratégiai fordulatot hajt végre Ázsia felé.
EU-amerikai vámtarifa-tárgyalások: Ellenállás közepette korlátozott előrelépés
Április 14-én Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa idén már harmadszor utazott Washingtonba, hogy előmozdítsa a “nulla a nulla” vámmegállapodást, amely kölcsönösen megszüntetné az ipari termékekre és a gépjárművekre kivetett illetékeket. Az EU egy héttel korábban hivatalosan is javasolta a megállapodást, de Trump elnök határozottan elutasította az ajánlatot.
Šefčovič fenntartotta az EU konstruktív hozzáállását, és megismételte, hogy a blokk kész egy tisztességes és kölcsönös megállapodásra törekedni. Az amerikai tisztviselők azonban a Bloomberg szerint azt közvetítették, hogy a vámok többsége továbbra is érvényben marad, és csak csekély mértékű ellentételezés lehetséges az Egyesült Államokban történő megnövekedett uniós beruházások vagy termelés révén. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök ezt követő, április 17-i látogatása a Fehér Házban azt jelezte, hogy az EU továbbra is magas szintű elkötelezettségre törekszik, bár az áttörésre vonatkozó várakozások továbbra is szerények.
Kína és az USA közötti tarifaemelkedés
Ezzel párhuzamosan a Fehér Ház bejelentése szerint egyes kínai árukra kivetett vámok 245%-ra emelkedtek, ami heves pekingi válaszlépéseket váltott ki. A kritikusok szerint Washington büntetővámjai eltávolodtak a gazdasági logikától, és inkább a politikai színjáték eszközeiként szolgálnak. A kínai kereskedelmi minisztérium megerősítette, hogy az amerikai partnerekkel munkaügyi szintű megbeszélések folynak, bár az érdemi előrelépés korlátozottnak tűnik.
Kína-EU kapcsolatok: A stratégiai közeledés jelei
A Washingtonnal kialakult patthelyzet közepette Brüsszel és Peking közeledik egymáshoz. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök lett az első európai vezető, aki az amerikai vámok legutóbbi hulláma óta Kínába látogatott. Megerősítve Európa elkötelezettségét a multilateralizmus és a nyitott kereskedelem mellett, Sánchez elutasította az egyoldalúságot, és hangsúlyozta a Kínával való elkötelezettség fontosságát.
Eközben az EU és Kína közötti párbeszéd intenzívebbé vált, többi között az elektromos járművek árképzéséről szóló tárgyalások felújításáról folytatott megbeszélésekről.
Miközben a két fél a diplomáciai kapcsolatok 50. évfordulóját ünnepli, úgy tűnik, hogy az egyre inkább széttöredezett globális kereskedelmi környezetben mindketten egyre inkább hajlanak a pragmatikus együttműködésre.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU