
Kell-e félni a populizmustól?
A populisták nem kötődnek egy adott politikai hagyományhoz vagy ideológiához; egyaránt kapcsolatba hozhatók a baloldallal és a jobboldallal, leginkább az emberek alapvető megélhetési igényeire (biztonságára és jólétére) építenek.
A jobboldali populisták és a konzervatív pártok egyaránt tisztelik a hagyományokat, a nemzetet és a közösséget. Közösek a globalizmussal és a hagyományos közösségek aláásásával kapcsolatos aggodalmaik. Sokszor populistának bélyegezik a nemzeti konzervatívokat is, akik szoros kapcsolatban állnak a néppel. De mégis miben különböznek?
- A populista mozgalmak hajlandóak lehetnek a közvetlen fellépés taktikáját alkalmazni – vegyük például az európai gazdálkodók tiltakozásait, amelyek a gazdák megélhetéséért és a vidéki életmód fenntartásáért harcoltak.
- Egyes konzervatívok számára a populisták szélsőségesnek és kiszámíthatatlannak tekinthetők. A populizmus változékonysága és intézményellenes jellege ütközik a konzervativizmusnak a rend, hagyomány és fokozatos evolúció iránti preferenciájával.
Európa-szerte, több országban jelentős eredményeket értek el a populistának tekintett pártok. Olaszországban, Magyarországon, Hollandiában, Svédországban és Finnországban kormányon vagy kormánykoalícióban vannak. Franciaországban a Rassemblement Nationale több mint 50%-kal, 143-ra növelte mandátumainak számát a júliusi előrehozott nemzetgyűlési választásokon. Legutóbb pedig a németországi (szintén előrehozott) Bundestag-választáson az AfD megduplázta szavazatát, a második helyet szerezve meg a CDU mögött.
A cordon-sanitaire leküzdése mellett a populista pártok nagy kérdése, hogy képesek-e ténylegesen átalakítani az európai országokat. A kihívások súlyosak: gazdasági hanyatlás, instabil geopolitika, valamint az ellenálló bürokrácia, bíróságok és köztisztviselők állította akadályok. Egyesek ragaszkodnak ahhoz, hogy kövessék a Trump 2.0 példát – készen állva a kőbe vésett, megszilárdult érdekek kezelésére, és a status quo felborítására, valamint a „mélyállam” szétzúzására.
Forrás: MCC