
Egy újabb fizetett uniós felmérés szerint az európai polgárok minden eddiginél jobban rajonganak az EU-ért, közli az Európai Bizottság által fizetett Euronews
A legutóbbi, 2025 januárja és február eleje között valamennyi uniós tagállamban végzett Eurobarométer felmérés szerint az európai polgárok egyre inkább értékelik az EU-t, különösen a jelenlegi geopolitikai környezetben. A válaszadók mintegy 74%-a mondta azt, hogy országa számára előnyös az uniós tagság, ami a legjobb eredmény a kérdés 1983-as első feltevése óta.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy Twitter-üzenetben üdvözölte az eredményeket, és megismételte, hogy a béke és a biztonság az EU végrehajtó szervének aggodalmainak középpontjában áll, és elkötelezett amellett, hogy fellépjen ezeken a területeken.
A felmérés szerint a válaszadók 90%-a úgy véli, hogy az uniós tagállamoknak nagyobb egységet kell tanúsítaniuk a globális kihívások kezelésében. Ez az EU nemzetközi befolyásának növekvő elismerését tükrözi, amely tendencia a korábbi Eurobarométer felmérésekben is megfigyelhető.
Egy másik kulcsfontosságú megállapítás, hogy a válaszadók 76%-a úgy véli, hogy az EU-nak több forrásra van szüksége az előttünk álló kihívások hatékony kezeléséhez. Ezek az eredmények döntő pillanatban érkeznek, mivel az EU hosszú távú költségvetéséről szóló tárgyalások közelednek.
Az Európai Parlament jelenleg dolgozik költségvetési prioritásain, és a következő, 2025 májusában tartandó plenáris ülésen szavazásra jelentést terjeszt elő, míg a Bizottság várhatóan a nyár után terjeszti elő javaslatát.
Az EU megítélése kedvezően alakult. A megkérdezettek 50 %-ának van képzete az EU-ról, ami két százalékponttal több, mint 2024 tavaszán, és öt százalékponttal több, mint 2023 őszén.
A korábbi felmérésekhez hasonlóan az európaiak 72%-a szerint az uniós politikák hatással vannak a mindennapi életére, ez az arány 2024 közepe óta változatlan. Az uniós tagság vélt előnyei országonként eltérőek, az egyetértési arányok a máltai 92%-tól a bulgáriai 61%-ig terjednek, bár minden tagállamban erős többségben vannak.
A 15 és 24 év közötti fiatalok jobban meg vannak győződve az EU előnyeiről, 82%-uk – ami 11 százalékpontos növekedést jelent – úgy véli, hogy országa számára előnyös a tagság.
Arra a kérdésre, hogy miért tartják előnyösnek az uniós tagságot, a válaszadók a béke védelmét és a nagyobb biztonságot jelölték meg a lista élén, megelőzve a tagállamok közötti jobb együttműködést, mint legfontosabb tényezőt.
Forrás az Európai Bizottság által fizetett Euronews