
Európai hadiipar: az EU megint pofán rúgja magát!
Nehogy azt higgye valaki, hogy csak Orbán képes nemet mondani az Európai Uniónak. Ó, nem. Itt például Macron, akinek sokszor van a többiektől eltérő álláspontja , különösen akkor, ha a védelempolitikáról van szó. Franciaországnak erős a hadiipara, nem véletlen, hogy most hétfőn, amikor az EU vezetői Brüsszelben összegyűltek, hogy megvitassák az európai védelem jövőjét, Franciaország szembehelyezkedett (majdnem) mindenki mással.
Párizs ugyanis kitart azon álláspontja mellett, hogy az európai adófizetők pénzét az Európában tervezett és gyártott katonai rendszerekre kell költeni. Csakhogy a többi tagország felhívta Macron figyelmét, arra a nem elhanyagolható tényre, hogy az amerikai fegyvergyártók kizárása az uniós támogatásokból igencsak feldühítené Donald Trump amerikai elnököt. Ugyanis az ukrán háború kikényszerítésének eleve az volt a célja, hogy Európa elkezdje védeni magát, azaz elkezdjen fegyverkezni és milyen fegyverekkel, természetesen amerikaiakkal szerelje fel magát. Ha Európa most a saját érdekeit nézi,, amiről az elmúlt öt évben teljesen leszokott, akkor keresztül húzza az amerikaiak számítását.
Bár tenné, de a beijedt és gyáva kis országok nem mernek az USA védernyője alól kibújni, hiszen jön Putyin és leharapja a fejüket.
Franciaországgal, az EU egyetlen atomhatalmával azonban nem könnyű elbánni. Még az olyan országok is, mint Németország vagy Lengyelország a “kicsikkel” értenek egyet. A “kicsik” Hollandia és a balti államok nem győzik azt hangsúlyozni, hogy nekik az a stratégiai érdekük, hogy szövetségeseit közel tartsák magukhoz. Az ilyen meghunyászkodó és gyáva politikusoknak köszönhetjük, hogy az USA katonailag megszállva tartja Európát.
Csak a gyávák terjesztik, hogy Putyin öt éven belül meg fogja támadni az európai államokat, miközben Putyin fejében ez a gondolat fel sem merült.
A rendkívüli csúcstalálkozóban nem lesz semmi rendkívül, az EU megint beadja a derekát és lefekszik az USA érdekei előtt. Biztosak lehetünk benne, az uniós készpénzzel közösen fejlesztendő hadiiparral nem az európai vállalatok fognak jól járni, Washington és az amerikai vállalatok túlméretezett szerepe nagyban ki fog tűnni.
Nem kell jövő időben beszélni, Władysław Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter a POLITICO-nak azt nyilatkozta, hogy becslése szerint Lengyelország eddig 60 milliárd dollárt költött amerikai katonai felszerelésre, és további milliárdokat Dél-Koreából származó fegyverekre.
Szóval így támaszkodik az Európai Unió az európai hadiiparra.
Barcs Endre