A brit miniszterelnök 100 éves szerződést ír alá Zelenszkijjel Ukrajnában
Keir Starmer brit miniszterelnök Ukrajnába érkezett, hogy további fegyvereket és a következő 100 évre szóló brit támogatást ígérjen, mivel a megszálló orosz erők elleni háború kritikus szakaszba lépett.
Közel három évvel azóta, hogy Vlagyimir Putyin teljes körű inváziója megkezdődött, Donald Trump amerikai elnökként visszatér a Fehér Házba, és ígéretet tett a háború rövid időn belüli befejezésére.
Ugyanakkor a Moszkvával szimpatizáló politikai erők Európa-szerte – többek között Ausztriában, Romániában és Németországban – egyre nagyobb teret nyernek.
A Volodimir Zelenszkij elnökkel folytatott megbeszélései során Starmer aláírja a „100 éves partnerség” szerződését Ukrajnával, amelynek célja a biztonság megerősítése a Fekete-tengeren és a Balti-tengeren, valamint a két ország közötti gazdasági és kulturális kapcsolatok kiépítése.
„Putyin azon törekvése, hogy Ukrajnát elszakítsa legközelebbi partnereitől, monumentális stratégiai kudarcot vallott” – mondta Starmer a 10-es számmal közzétett kommentárjában. „Ehelyett közelebb vagyunk egymáshoz, mint valaha, és ez a partnerség ezt a barátságot a következő szintre emeli”.
Trump visszatérése árnyékot vet a brit vezető ukrajnai látogatására, amely az első a tavaly júliusi hatalomra kerülése óta. Ukrajna szövetségesei attól tartanak, hogy az Egyesült Államok talán magára akarja hagyni Európát.
Ukrajna kijelentette, hogy hajlandó részt venni az esetleges tárgyalásokban, feltételek mellett, míg más nyugati vezetők, például a francia Emmanuel Macron, felvetették az európai csapatok beküldésének gondolatát a béke fenntartására. Nyugati tisztviselők továbbra is szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy Putyin valóban érdekelt-e egyáltalán a béketárgyalásokban.
Starmer várhatóan egy új támogatási csomagot is bemutat Ukrajna azonnali szükségleteinek kielégítésére, beleértve a „halálos segélyt”, bár a részletek még nem világosak.
A Downing Street tisztviselői rámutatnak, hogy Ukrajna ma már élvonalbeli katonai hatalom, magasan képzett fegyveres erőkkel és egy olyan technológiai ágazattal, amely az elmúlt három évben gyors ütemben újított és tesztelte új felszereléseit a harctéren. Ez a valós háborús tapasztalat segíteni fog Nagy-Britanniának is megerősíteni a védelmét – mondják a tisztviselők.
Forrás: Politico