A fehéroroszok nem vesznek vissza migránsokat az EU-ból
A fehérorosz parlament hétfőn elfogadta azt a jogszabályt, amely lehetővé teszi az ország számára, hogy megtagadja az EU-ból érkező migránsok visszavételét.
“Megfelelően értesítettük az EU-t, hogy felfüggesztjük ezt a megállapodást” – mondta Ivan Kubrakov fehérorosz belügyminiszter az EU-val kötött 2020-as visszafogadási megállapodásról.
Az EU-val kötött megállapodás felfüggesztése valószínűleg tovább fokozza a feszültséget a Lettországgal, Litvániával és Lengyelországgal közös határokon. Az uniós és a nemzeti hatóságok azzal vádolják Fehéroroszországot, hogy potenciális migránsokat repít Minszkbe, majd a határra küldi őket, hogy megpróbáljanak illegálisan bejutni az EU-ba. Ez migrációs válságot idézett elő, és mindhárom uniós ország szükségállapotot hirdetett, valamint csapatokat, határőröket és rendőröket vezényelt a határaihoz, hogy megakadályozzák az emberek átkelését.
A három uniós ország Fehéroroszország területére szorítja vissza a migránsokat. Emberi jogi csoportok felszólították Lengyelországot, legyenek szívesek feldolgozni a migránsok menedékkérelmeit. A határon rekedt migránsok közül a hőmérséklet csökkenése miatt öt ember halt meg.
A fehérorosz parlament elnöke, Vlagyimir Andrajcsenko “a migránsokkal való bánásmód megdöbbentő tényeivel” vádolta az uniós országokat.
“Kötelességünk minden rendelkezésre álló eszközzel megvédeni országunkat és polgárait” – mondta Andreichenko a képviselőknek. “Ennek kell lennie a fő szempontunknak, amikor a visszafogadási megállapodás felfüggesztéséről szóló törvénytervezetet mérlegeljük”.
A lengyel határőrség közölte, hogy vasárnap 434-en próbálták meg illegálisan átlépni a határt Fehéroroszországból; 16 iraki állampolgárt őrizetbe vettek, másokat pedig megakadályoztak az országba való belépésben. Litvániában 49 határátlépési kísérletet regisztráltak vasárnap, mindegyiket megakadályozták a hatóságok.
Lukasenko dühös az EU-ra, amiért az szankciókat vezetett be ellene és legfőbb szövetségesei ellen, válaszul arra, hogy a rezsim erőszakosan leszámolt a demokráciapárti tüntetőkkel.
Az Európai Bizottság a múlt héten közölte, hogy részben felfüggeszti az EU és Fehéroroszország közötti vízumkönnyítési megállapodást a kormánytisztviselők számára, mert Minszk “az illegális migráció politikai célú megkönnyítésével destabilizálni próbálja az EU-t és tagállamait”. Ez azt jelenti, hogy a rezsim tisztviselőinek több papírmunkával kell majd szembenézniük az uniós vízum megszerzéséhez, és a kérelmezés díja 35 euróról 60 euróra emelkedik.
Forrás: Euractiv