Izrael bezárta írországi nagykövetségét, mivel az írek ki merték mondani az igazat Palesztinával kapcsolatban
Izrael bezárta dublini nagykövetségét, tiltakozásul Írország azon döntése ellen, hogy elismeri a palesztin államiságot, és azzal vádolja az izraelieket, hogy népirtást követnek el a Gázai övezetben. Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter, aki vasárnapi nyilatkozatában megerősítette a nagykövetség bezárását, elítélte Írországot az általa „szélsőségesen Izrael-ellenesnek” nevezett politikája miatt.
Simon Harris ír miniszterelnök – aki nemrég azt mondta, hogy országa letartóztatná Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, ha betenné a lábát Írországba – „mélységesen sajnálatosnak” nevezte Izrael lépését, és visszautasította bírálatait.
Micheál Martin ír külügyminiszter – aki várhatóan Harris utódja lesz a miniszterelnöki poszton, amint a választások után lezárulnak az új koalíciós kormány megalakításáról szóló tárgyalások – kijelentette, hogy Írország fenntartja saját nagykövetségét Izraelben, hogy a diplomáciai csatornák nyitva maradjanak.
„A gázai háború folytatása és az ártatlan életek elvesztése egyszerűen elfogadhatatlan és ellentétes a nemzetközi joggal. Ez a gázai palesztin nép kollektív büntetését jelenti” – mondta Martin.
Írország volt az utolsó európai uniós tagállam, amely nagykövetséget nyitott Izraelben, 1996-ban, ugyanabban az évben, amikor Izrael megnyitotta nagykövetségét Dublinban.
Izrael írországi nagykövete, Dana Erlich májusban elhagyta az országot, miután az írek Norvégiához és Spanyolországhoz csatlakozva hivatalosan is elismerték Palesztinát államként. A múlt hónapban a Palesztin Hatóság dublini képviselete teljes körű nagykövetségi státuszt kapott, mivel Írország kinevezte első palesztinai nagykövetét.
A feszültségek a Hezbollah elleni támadás részeként Izrael dél-libanoni inváziója miatt is nőttek, amely művelet az ENSZ ottani békefenntartóit fenyegeti, köztük az ír hadsereg egyik zászlóalját.
Forrás: Politico