Megbukhat Michel Barnier, Franciaország legrövidebb ideig regnáló kormánya. Aztán Macron következik…
Marine Le Pennek két egy célja van, mondják kritikusai: megbuktatni Emmanuel Macront.
Az elmúlt napok drámai eseményei, amikor a francia politikai rendszer szétszakadt, és az Európai Unió második legnagyobb országát modernkori történelmének egyik legsúlyosabb válságpontjához juttatta, azt sugallják, hogy ellenfeleinek igazuk van.
Mióta Michel Barnier, az ostromlott miniszterelnök szeptemberben hivatalba lépett, vitathatatlanul sokat adott a szélsőjobboldali tűzharcosnak abból, amiről évek óta álmodott: intézményes tiszteletet a Nemzeti Összefogás pártjának, helyet a legfelsőbb asztalnál, és lehetőséget arra, hogy a politikáját törvényekké alakítsa.
De mindez nem bizonyult elégségesnek. Marine Le Pen többet akar.
Így, hacsak nem érik meglepetések az utolsó pillanatban, Barnier és kormánya, amely mindössze három hónapja van hatalmon, szerdán bizalmatlansági szavazás áldozatává válik, és elnyeri azt a kétes kitüntetést, hogy az 1958-ban alapított modern francia köztársaság történetében a legrövidebb ciklusát tölti be.
A francia rendszer kétrétegű: a kormány és a miniszterelnök irányítja a napi belpolitikai ügyeket, az elnök pedig nagyhatalmú, átfogó szerepet tölt be. Ez az a díj, amelyre Le Pen áhítozik – háromszor is sikertelenül pályázott rá, és azt tervezi, hogy 2027-ben újra megpróbálkozik vele.
A bizalmatlansági szavazásra azért került sor, mert a kormány nem tudta meggyőzni Le Pent, hogy támogasson egy olyan költségvetést, amely adóemelések és kiadáscsökkentések révén 60 milliárd eurót juttatott volna az államkasszába, hogy kezelje Franciaország egyre növekvő hiányát. Annak ellenére, hogy számos engedményt tettek az aggodalmainak eloszlatására, Barnier csapata úgy véli, hogy Le Pen többször is eltolta a céltáblát. Szerintük az volt az érdeke, hogy a francia politikát még kaotikusabbá tegye, valójában a hatalmat akarja.
Ha Franciaország kormány nélkül maradna, az politikai válságot idézne elő, pénzügyi zavaroknak tenné ki az országot, és potenciálisan egy új miniszterelnök előtt nyitná meg az utat, aki még kevésbé kedvezne a pártjának.
„Le Pen feltételei folyamatosan változtak”, miközben a költségvetési javaslatról tárgyaltak – mondta Barnier kormányának egy konzervatív tagja, aki a megbeszélések politikailag érzékeny jellege miatt névtelenséget engedélyezett. „Vasárnap egy 17-edszerre eltérő verziót adott arról, hogy mik a feltételei. A miniszterelnök hétfőn válaszolt, és ez ismét nem volt elég”.
A jobboldalon legalább egy hang azt követeli, hogy Macron dobja be a törölközőt. Jean-François Copé, egy elismert francia konzervatív hang, aki kezdetben pártját, a Les Républicains-t Macronnal való együttműködésre sarkallta, a múlt héten azt mondta, hogy az új elnökválasztás „az egyetlen megoldás” a jelenlegi válságra.
Forrás: Politico