Kik lehetnek a lehetséges elnökjelöltek, ha Emmanuel Macron bukik
A francia politikai életben a nemzetgyűlés tavaly júniusi feloszlatása óta nincs bizonyosság. Michel Barnier-t, aki az év eleje óta a harmadik miniszterelnök, egy küszöbön álló bizalmatlansági indítvány fenyegeti.
Marine Le Pen megerősítette azt a fenyegetését, hogy megbuktatja a francia kormányt, ha Michel Barnier miniszterelnök ellenáll szélsőjobboldali pártja egyes követeléseinek a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban, amely költségvetést „rossznak, igazságtalannak és erőszakosnak” minősített.
Le Pen megjegyzései akkor hangzottak el, amikor a pénzügyi piacok megijedtek attól, hogy a francia költségvetési vita az egész euróövezetre kiterjedő válságot robbanthat ki, a francia 10 éves államkötvények hozama mindössze egy századponton belülre esik görög társaikéhoz képest. Ezen túlmenően a prémium befektetők követelése a hasonló német kötvény miatt most magasabb, mint az euróövezeti adósságválság 2012-es mélypontja óta bármikor, 0,87 százalékponttal.
Le Pen pártja, a National Rally erőteljesen visszautasítja azokat a vádakat, amelyek szerint a kormány összeomlása görög típusú pénzügyi válsághoz vagy amerikai típusú leálláshoz vezethet.
Jean-Philippe Tanguy a Nemzeti Rally nehézsúlyú tagjaként “síró farkashoz” hasonlította Barniert, miután a nemzeti televízióban figyelmeztetett a “pénzpiaci komoly turbulenciára”, amely a kormány összeomlását követheti.
“Mivel nem tudja biztosítani az igazságosságon és a mindenki számára méltányos hozzájáruláson alapuló adóreformokat, Mr. Barnier kénytelen pánikolni [és] a káosztól való félelemre játszani” – vágott vissza Tanguy. Tanguy azt mondta, hogy ha a kormány összeomlana, akkor is képes lesz átmeneti intézkedéseket bevezetni, hogy biztosítsa a közigazgatás működését.
Forrás: Politico