A “migránssimogató” Európai Bizottság migránscsempészés elleni új cselekvési terve (2021–2025)
Az Európai Bizottság elfogadta a 2021-2025 évre szóló megújított migránscsempészés elleni cselekvési tervet. A kezdeményezés célja, hogy kezeljék mind a bűnszervezetek felszámolása terén fennálló kihívásokat, mind az új kihívásokhoz, köztük az államilag támogatott migránscsempészéshez való alkalmazkodás szükségességét, válaszul az EU Belarusszal közös külső határain kialakult helyzetre.
Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök a következőket nyilatkozta: „Múlt héten volt egy éve, hogy előterjesztettük az új migrációs és menekültügyi paktumra vonatkozó javaslatainkat. Elfogadásuk rendkívül vontatottan halad, ráadásul továbbra is jelentkeznek migrációs kihívások, új és régi formákban egyaránt. A Földközi-tenger középső térségében tapasztalható folyamatos migrációs nyomástól az afganisztáni helyzet romlásán át a keleti határainkra nehezedő új nyomásig – mindez azt mutatja, hogy feltétlenül szükség van egy fenntartható európai menekültügyi és migrációs keretre. A paktum javaslatai – elfogadásuk esetén – nagymértékben segíthetnek a tagállamoknak megoldást találni a jelenleg felmerülő számos problémára. Márpedig ha bármit is tanultunk az utóbbi évek tapasztalataiból, az az, hogy ezeket a kérdéseket egyedül nem lehet megoldani. Itt az ideje, hogy közösen találjunk megoldásokat.”
A cselekvési terv kiterjed:
Az átfogó, kiegyensúlyozott, igényekhez igazított és kölcsönösen előnyös migrációs partnerségek részét képező, konkrét eszközökkel rendelkező, csempészés elleni operatív partnerségeket kialakítására, a bizalomra és a kölcsönös együttműködésre építve.
- Reagál arra, hogy állami szereplők az irreguláris migrációt eszközként használják: tovább fejleszti az EU rendelkezésére álló valamennyi operatív, jogi, diplomáciai és pénzügyi eszközt, többek között azáltal, hogy különböző szakpolitikai területeken – például a vízumpolitika, a kereskedelem, a fejlesztés, a pénzügyi támogatás stb. területén – megteszi az ebből következő intézkedéseket.
- Javítja az embercsempészek szankcionálásá
ra vonatkozó jogi keret végrehajtását; többek között a nemzetközi szervezett bűnözés elleni ENSZ-egyezményt kiegészítő, a migránsok szárazföldön, légi úton és tengeren történő csempészete elleni fellépésről szóló ENSZ-jegyzőkönyv, valamint az EU-n belül az elősegítésről szóló csomag révén. - Javítja a kizsákmányolással szembeni védelemre vonatkozó jogi keret végrehajtását; beleértve az emberkereskedelem elleni irányelvet, az áldozatokról szóló irányelvet, a tartózkodásról szóló irányelvet.
- A nemzeti hatóságok és az uniós ügynökségek közötti fokozott operatív együttműködés és információcsere révén reagál a migránscsempészést elősegítő online gyakorlatok és eszközök fejlődésére.
- Fokozza a kutatást és az adatgyűjtést a migrációs tendenciák, a bűnszervezetek jellegének és hatókörének, a migránscsempészés elleni politikák hatásának és a bűnszervezetek működésének jobb megértése érdekében.