Mit várhatunk Marco Rubiotól, Trump külügyminiszter-jelöltjétől?
Washingtonban egyre többen arról sugdolóznak, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök Marco Rubio floridai szenátort készül külügyminiszterének választani. Rubio, aki a szenátus hírszerzési és külügyi bizottságának tagja, és az amerikai külpolitikával kapcsolatos hawkista, azaz háborúpárti megközelítéséről ismert, az amerikai szenátus jelölése és megerősítése esetén ő lenne az első latinó, aki az ország legfőbb diplomatájaként szolgálna.
Ez egyben figyelemre méltó fordulatot jelentene a 2016-os republikánus párti elnökválasztáshoz képest, és lehűtheti a békét várok várakozásait. A szakértők szerint úgy tűnik, Rubio az évek során olyan kérdésekben, mint az ukrajnai háború és a bevándorlási politika, úgy alakította át nézeteit, hogy azok egybeessenek Trump álláspontjával.
Na de ez a változás mennyire őszinte és milyen mértékű? A hírek szerint Rubio inkább a hagyományos beavatkozás híve, aki a külföldi konfliktusok katonai eszközökkel történő megközelítését támogatja, míg Trump külpolitikája a külföldi katonai beavatkozások elkerülésére összpontosít. Ez a különbség az elmúlt időszakban időnként arra késztette Rubiót, hogy nyilvánosan bírálja Trump külpolitikáját, többi között 2019-ben, amikor azzal vádolta az akkori elnököt, hogy „feladta” az Egyesült Államok szíriai katonai erőfeszítéseit, mielőtt azok „teljesen befejeződtek” volna.
Az utóbbi években azonban szakértők szerint Rubio enyhített álláspontján, hogy Trumphoz igazodjon.
„Rubio rugalmas és pragmatikus politikus, aki alkalmazkodott Trump elnök felemelkedéséhez” – mondta az Al Jazeerának Paul Musgrave, a katari Georgetown Egyetem kormányzati tanszékének docense.
Majd minden szépen sorjában kiderül.
Forrás. AlJazeera