Trump visszatérése és egyéb európai félelmek kínai szemmel
Trump Fehér Házba való visszatérésének valósága továbbra is az Atlanti-óceán túloldalán csapódik le. Megfigyelők megrendítően megjegyezték, hogy annak ellenére, hogy nem kedvelik Trumpot, az európai vezetők az elsők között voltak, akik üdvözletüket küldték neki.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azonnal meleg gratulációját tolmácsolta Trumpnak. Azt mondta, hogy: „Az Európai Unió és az Egyesült Államok több mint egyszerű szövetségesek. Népeinket valódi partnerség köti össze, amely 800 millió polgárt egyesít. Ez a kötelék mélyen gyökerezik közös történelmünkben, a szabadság és a demokrácia iránti elkötelezettségünkben, valamint a biztonság és a mindenki számára biztosított lehetőségek közös céljaiban”.
Mark Rutte volt holland miniszterelnök, aki most a NATO új főtitkára, gratulált Trumpnak, és reményét fejezte ki, hogy visszatérése a Fehér Házba megerősíti a NATO-t. Trump korábbi fenyegetése azonban, miszerint „kivonul” a szövetségből, még mindig fennáll.
Emmanuel Macron francia elnök készségét fejezte ki, hogy „tisztelettel és ambícióval” dolgozzon együtt Trumppal: „Készen állunk a közös munkára, ahogy négy éven át tettük. Több békéért és jólétért”. Annalena Baerbock német külügyminiszter sürgette Európát, hogy vállaljon nagyobb felelősséget biztonságáért, de hangsúlyozta, hogy ez nem helyettesíti a transzatlanti szövetséget. „ Ezekben a viharos geopolitikai időkben minden eddiginél jobban összefogva kell cselekednünk – az Atlanti-óceán mindkét oldalán -, hogy kiálljunk a szabadság, a jólét és az életmódunk mellett”.
Annak ellenére, hogy az európai vezetők gratuláltak Trump visszatéréséhez, Trump felemelkedése újra felerősítette az USA és az EU közötti kapcsolatokkal kapcsolatos stratégiai aggodalmakat. Trump előző hivatali ideje alatt fellángoltak az amerikai-EU kereskedelmi feszültségek, és megkérdőjeleződtek a biztonsági kötelezettségvállalások. A választások előtt von der Leyen állítólag munkacsoportot hozott létre, hogy foglalkozzon a Trump vezetésével járó esetleges kihívásokkal. Az EPC-csúcstalálkozón az uniós vezetők megvitatták a válaszadási stratégiákat, Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig megjegyezte: „Európa nehéz és veszélyes helyzetben van. (…) Hisszük, hogy együtt erősebbek lehetünk, mint egyedül. ”
Az EU átmeneti tárgyalásokat kezdeményez a leendő Trump-kormányzattal a politikai és gazdasági szakadások elhárítása érdekében. Brüsszel biztosítékokat kér az Ukrajnának nyújtott amerikai finanszírozásról és mentességet az esetleges vámok alól, míg Trump keményebb uniós álláspontot szorgalmaz Kínával szemben.
A legfontosabb bizonytalanságok továbbra is fennállnak: Meg tudja-e erősíteni az EU a transzatlanti kapcsolatokat azzal, hogy Kínával kapcsolatban összehangolja álláspontját? És vajon Trump együttműködik-e von der Leyennel, vagy egy új uniós személyiség veszi át a vezetést az amerikai kapcsolatokban?
Együttműködik-e az USA és az EU a Kínával szembeni kemény fellépés érdekében?
A jelentések szerint Trump korábbi Kína-politikája miatt az Európai Bizottság arra számít, hogy nyomást fog gyakorolni az EU-ra, hogy keményebb álláspontot képviseljen Kínával szemben. Az uniós vezetők azonban attól tartanak, hogy Trump még akkor is figyelmen kívül hagyhatja a transzatlanti kötelezettségvállalásokat, ha az EU Kínával kapcsolatban összehangolódik.
Forrás: China Chamber of Comce to the EU