Politikai kisokos: Mi a neokonzervativizmus?
Intellektuális hatások
Újabb hatások közé tartozik a német származású amerikai politikai filozófus, Leo Strauss és több tanítványa, például Allan Bloom; Bloom tanítványa, Francis Fukuyama; valamint az értelmiségiek egy kis csoportja, akik fiatalon sztálinista-ellenes kommunisták (konkrétan trockisták) voltak, mielőtt liberálisokká váltak. Ez utóbbiak közé tartozik többek között Irving Kristol, Nathan Glazer és Norman Podhoretz.
Külpolitika
A neokonzervatívok különösen nagy befolyást gyakoroltak a kül- és katonapolitika kialakítására, különösen Ronald Reagan, George H.W. Bush és George W. Bush elnökök kormányzása alatt. Azt állítják, hogy az a katonai, gazdasági vagy politikai hatalom, amelyet nem használnak ki, gyakorlatilag elpazaroltnak számít. Az Egyesült Államok katonai erejét világszerte az amerikai érdekek előmozdítására kell felhasználni. És az Egyesült Államok érdeke, mondják, hogy elősegítse a demokratikus rendszerek fejlődését külföldön, mivel a demokráciák (a néhány politológus által javasolt “demokratikus béke” ) nem folytatnak háborút egymás ellen. A neokonzervatívok Woodrow Wilson elnök szavaival élve “biztonságossá akarják tenni a világot a demokrácia számára”. És valóban, a neokonzervatívok külpolitikai nézeteiket gyakran “wilsoniaknak” nevezik.
Az 1980-as évektől kezdve a neokonzervatív idealizmus egy olyan magabiztos és intervencionista külpolitika formájában öltött testet, amely az Amerika-ellenes rezsimeket és a külföldi baloldali mozgalmakat vette célba. Az amerikai katonai kiadások erőteljes növelése az 1980-as években majdnem csődbe vitte a kevésbé tehetős Szovjetuniót, és hozzájárult annak 1991-es felbomlásához. Eközben Latin-Amerikában a kommunista vezetésű lázadó mozgalmakat az Amerika-barátnak tekintett rezsimeknek nyújtott amerikai gazdasági és katonai támogatás segítségével verték le. George W. Bush kormányában a Pentagon és a külügyminisztérium neokonzervatív tisztviselői segítettek megtervezni és előmozdítani az iraki háborút (2003).
VálaszTovábbítás
|