A spanyol kormány azt követeli az Európai Bizottságtól, hogy a Frontex határvédelmi ügynökség járőrözzön az afrikai tengereken a migráció megfékezése érdekében
Spanyolország belügyminisztere csütörtökön (október 10.) arra kérte az európai határvédelmi ügynökséget, a Frontexet, hogy kérjen engedélyt az afrikai országoktól arra, hogy járőrözhessenek a vizeiken, és közben „életeket mentsenek” a kontinensről a közeli Kanári-szigetekre vezető veszélyes illegális migrációs útvonalon.
Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter elmondta, hogy a Frontex 2006-ban, a Kanári-szigetekre irányuló migráció legutóbbi csúcspontján már működött afrikai területen, és már együttműködött a spanyol határőrizeti erőkkel a Kanári-szigeteken folytatott hírszerzésben.
Most engedélyt kell kérnie Mauritániától, Szenegáltól és Gambiától – az Atlanti-óceánt Európába bizonytalan halászhajókon átkelő migránsok származási és tranzitországaitól -, hogy felléphessen az embercsempészekkel szemben és megfékezhesse az indulásokat.
A Frontex csak akkor tudná igazán megvédeni Európa határait az illegális migrációtól, ha azokon kívül is működne – mondta. „Különösen fontos, hogy javítsuk a külföldön való fellépési képességét, mind a visszaküldés, mind a határigazgatás terén” – mondta a Luxembourgban összegyűlt uniós belügyminisztereknek.
Az elmúlt években a Kanári-szigetekre vezető atlanti útvonalon nőtt a leggyorsabban az illegális migráció, bár a számok továbbra is elmaradnak az Olaszország felé vezető közép-mediterrán útvonalon tapasztaltaktól. A spanyol belügyminisztérium adatai szerint a Kanári-szigetekre idén júliusig összesen 26 758 migráns érkezett, szemben a 2023-as év egészére vonatkozó 39 910 migránssal.
A migránsáradat feszültséget okozott a szigetcsoport regionális közigazgatása és a központi kormányzat között a mintegy 5000 kiskorú migráns ellátása miatt.
A múlt hónapban egy hajó felborult, amikor a mentők megközelítették, és legalább 48 ember eltűnt, ami az útvonalon történt 30 éves átkelések leghalálosabb ilyen jellegű incidense volt.
Szerdán Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök szenvedélyes és európai viszonylatban ritka módon védelmébe vette a migrációt, hogy Spanyolország elöregedő népességét és gazdaságát támogassa, és hangsúlyozta, hogy az illegális migráció az érkezőknek csak kis hányadát teszi ki.
Forrás: Euractiv