A pénzért való marakodás szakadást hozott létre az úgynevezett Európa-barát koalícióban az Európai Parlamentben
Az Európai Parlament kutatási testületében és munkacsoportjaiban betöltött kulcspozíciókért folytatott harc komoly vitát váltott ki a jobbközép néppárti és a zöldek befolyásos törvényhozói között.
Miután a Zöldek együtt szavaztak a jobboldali frakciókkal, a jobbközép néppárt azzal vádolta a zöld EP-képviselőket, hogy „új, példátlan szövetségeket” kötnek a „peremvidékkel”, ami „csak az olyan Európa-ellenes pártoknak kedvez, mint a PfE és az ECR” .
A pártok a kutatócsoport, az iparpolitikai munkacsoport és a kritikus anyagokkal foglalkozó csoport igazgatótanácsának pozíciói miatt kerültek összetűzésbe, a Zöldek ugyanis a maguk részét akarták.
Minden új parlamenti ciklusban több mint egy tucat bizottság osztja ki egyes tagjait az intézmény infrastruktúrájában és máshol az Unióban betöltött pozíciókba. Ezeket az áhított, pénzes állásokat hagyományosan a jobbközép Néppárt, a balközép S&D és a liberális Renew domináns koalíciója foglalja el, a többi párt pedig üres kézzel marad.
Idén azonban egy dolog megváltozott: először fordult elő, hogy a megfogyatkozott centrumnak a Zöldek támogatására kellett támaszkodnia, hogy júliusban Ursula von der Leyen bizottsági elnöki kinevezését biztosítsák, ami új befolyást biztosított számukra.
„A Zöldek szavazatai nélkül a Bizottság elnöke megbukott volna” – magyarázza Michael Bloss német EP-képviselő, aki a Zöldek képviseletében az ITRE-ben beszél.
A Zöldeket azonban kizárták az ITRE-ben a posztmegosztásról szóló megállapodásból, ahol a posztokat ismét a centrista többségnek tartották fenn – annak ellenére, hogy a szavazás előtt mást ígértek a Zöldeknek
A konzervatív ECR és a szélsőjobboldali PfE hasonlóképpen várt néhány állást tagjaik számára a STOA kutatócsoportban.
Amikor az ECR hétfőn (szeptember 30-án) szavazást kezdeményezett az elosztás felborításáról, a Zöldek és a Baloldal csatlakozott a jobboldali pártokhoz, és megpróbálták leszavazni a megállapodást – derül ki a szavazási jegyzőkönyvekből.
A listából kiderül, hogy Alexandra Geese zöld EP-képviselő, aki nagyon hangosan figyelmeztetett az EPP és a szélsőjobboldali erők közötti együttműködés tiltására, valamint Virginijus Sinkevičius, aki hídépítőként tekint magára a zöldek és a jobbközép között, a kemény jobboldal mellett szavazott
Ennek ellenére a a diktatórikus többség szilárdan tartotta magát, 48 szavazattal 32 ellenében győzött, egy jobbközép képviselő tartózkodott.
„Ez a hatalmi arrogancia figyelemre méltó” – mondta a Zöldek ITRE szóvivője, Bloss, hozzátéve, hogy »aki most azt hiszi, hogy a Zöldek a macskaasztalnál ülnek és szavazó marhák, az teljesen téved«.
Forrás: Euractiv