A hollandok féllábbal kilének az EU-ból: Wilders a holland EU-s migrációs opt-out kérelemet „mini-Nexitnek” nevezi
Geert Wilders, a liberálisok által szélsőjobboldalinak hazudott PVV vezetője „mini-Nexit”-nek nevezte a hollandok hivatalos, az Európai Bizottsághoz intézett kérését, amely az EU migrációs politikájából való kilépésre vonatkozik, noha a Bizottság már megkérdőjelezte ennek megvalósíthatóságát.
Geert Wilders, a PVV (PfE) – a legutóbbi országos választásokon győztes párt – vezetője a holland alsóházi vitában beszélt a holland kérésről. „Valószínűleg nagyon sokáig fog tartani. De mégis, ez annak a jele, hogy új szelek fújnak Hollandiában” – mondta Wilders, aki a Brexitre utalva »egyfajta mini-Nexitnek« nevezte a lépést.
Az uniós választási programjában Wilders PVV pártja elhagyta az úgynevezett az EU-ból való kilépésre vonatkozó felhívást, ahogyan azt 2019-ben is tette. A PVV a 2023-as országos választásokra vonatkozó kiáltványában azt mondta, hogy kötelező népszavazást szeretne, hogy a hollandok dönthessenek arról, hogy kilépjenek-e az Európai Unióból.
Korábban szerdán Marjolein Faber (PVV, PfE) holland menekültügyi és migrációs miniszter hivatalos levelet küldött Ylva Johansson uniós belügyi biztosnak, amelyben kifejtette kormánya szándékait.
„Újra a saját kezünkben kell tartanunk a menekültpolitikánkat” – írta Faber az X-en a levél elküldése után.
A holland opt-out-kérelem várható volt, mivel a független Dick Schoof vezette új négypárti kormány, amelyben Wilder PVV-je is részt vesz, és az ország történetének legkeményebb migrációs programjáról állapodtak meg.
„Az európai menekültügyi és migrációs politikából való kilépési záradékot a lehető leghamarabb benyújtják az Európai Bizottságnak” – áll a júliusi politikai megállapodásban, amelynek célja a migrációs áramlások csökkentése, amelyekről úgy látják, hogy többek között az ország egészségügyi, oktatási és lakhatási ágazatára nehezednek nyomás – olvasható a politikai koalíciós megállapodásban.
A holland opt-out iránti kérelem bejelentése meglepte Brüsszelt, amely kevésbé van meggyőződve annak megvalósíthatóságáról. Természetesen tudomásul vesszük a levelet” – közölte szerdán a sajtóval a Bizottság egyik szóvivője.
Maga a levél „elismeri, hogy az opt-out csak a szerződésmódosításra való tekintettel lehetséges” – tette hozzá a szóvivő, látszólag egyetértve. Mivel azonban nem várható azonnali változás az uniós menekültügyi és migrációs szabályokban, a jelenlegi jogszabályok „továbbra is kötelező érvényűek Hollandiára nézve” – tette hozzá a bizottsági szóvivő.
Ez azt jelenti, hogy Hollandiának addig is dolgoznia kell a nemrég elfogadott uniós migrációs és menekültügyi paktum végrehajtásán, amely a „kötelező szolidaritás” rendszere, és amelyhez a tagállamoknak két éven belül csatlakozniuk kell.
A migrációs paktum értelmében az uniós országok három lehetőség közül választhatnak a menedékkérőkkel kapcsolatban: 20 000 eurót fizetnek minden egyes elutasított menedékkérő után, elszállásolják őket, vagy operatív támogatást finanszíroznak.
Az év elején a hollandok bejelentették, hogy inkább fizetnek, mintsem hogy több menedékkérőt fogadjanak be.
Forrás: Euractiv