A Macron elleni bizalmatlansági indítvány túljutott az első lépésen
Az Emmanuel Macron elnök elleni bizalmatlansági indítvány átment egy kulcsfontosságú akadályon a francia nemzetgyűlésben, és elnyerte a végrehajtó testület jóváhagyását.
Az elnökség, a nemzetgyűlés 21 tagú, pártok közötti vezetősége szeptember 17-én úgy döntött, hogy az indítvány elfogadható. A kemény baloldali La France Insoumise párt azért terjesztette be a vádemelési indítványt, mert Macron augusztus 26-án úgy döntött, hogy elutasítja a baloldali Nouveau Front Populaire szövetség miniszterelnök-jelöltjének kinevezését.
Ezzel a Macron eltávolítására irányuló kísérlet tovább haladt, mint a konzervatív Les Républicains képviselőinek 2016-os kísérlete, amely François Hollande korábbi elnök mandátumának megszüntetésére irányult. Az a törekvés elbukott az elnökségben.
Mélenchon utcai felvonulásokra is felszólított Macron felelősségre vonásának támogatására. „Ahol van akarat, ott van az út. És szeptember 21-én vonuljunk fel a fiatalokkal együtt Macron felelősségre vonásáért”.
Az alkotmány 68. cikkelyében meghatározott eljárás szerint a vádemelési indítvány legközelebb a Képviselőház jogi bizottságához kerül jóváhagyásra. Ha ez az akadály elhárul, a nemzetgyűlésnek tizenöt napon belül kétharmados többséggel el kell fogadnia a vádemelési indítványt.
Sem az LFI, sem a teljes baloldali szövetség nem tudná egyedül elérni ezt a szavazatszámot. Így szükségük lenne más pártok támogatására – ideális esetben az indítvány támogatói, a jobboldali Nemzeti Összefogás támogatására.
Marine Le Pen azonban azt mondta, rendkívül valószínűtlen, hogy Macront megbuktassák.
„Ez a füstölgő manőver nem fogja elfeledtetni a franciákkal, hogy az LFI 2017-ben Macron segítségére sietett, majd 2022-ben is megtette, mielőtt választási megállapodásokról tárgyalt volna, hogy 2024 júniusában visszalépjen, hogy megmentse a mandátumát” – tette hozzá.
Különbségeik ellenére a baloldalnak sikerült egységesen szavazni a nemzetgyűlés végrehajtó elnökségében. A 12 baloldali képviselő megszavazta a javaslatot, ezzel biztosítva a 21 fős bizottságban a többséget. Az még nem derült ki, hogy ez a látszólagos egység fennmarad-e.
A legutóbbi felmérés szerint Emmanuel Macron népszerűsége rekordalacsony szintre süllyedt, a francia állampolgárok mindössze 18 százaléka fejezte ki támogatását vagy kedvező véleményét az elnökről.
Forrás: Brussels Signal, fotó. Getty