Magán az Európai Unión belül sem tisztázott a jogállamiság kérdése
Az Európai Parlament kényes témát tűzött napirendre, a politikusok etikai cselekedetét vizsgáló Független Etikai Testületet (IEB) létrehozataláról lesz ma végszavazás. Sok EP képviselőnek azonban nincs ínyére az új testület.
“Az új etikai testület közvetlen támadás a hatalmi ágak szétválasztása ellen, amely a jogállamiság egyik sarokköve. Az etikai testület nem helyettesítheti egyszerre a rendőrséget, az ügyészséget és a bírákat. Nem lehet az Európai Unió törvényhozó és végrehajtó testületének szuperhatalma egyidejűleg” – mondta Rainer Wieland EP-képviselő, a néppárti képviselőcsoport tárgyalója.
Nem véletlen, hogy az Európai Néppárti Képviselőcsoport ma tartózkodni fog a Független Etikai Testületet (IEB) létrehozására irányuló parlamenti kezdeményezésről szóló jelentés zárószavazásán. Ugyanis a néppárti képviselőcsoport , attól tart, hogy a jelentés jelenlegi formájában sérti a jogállamiság és a demokrácia alapelveit.
“Mindenkinek, aki közhivatalt tölt be, magas etikai normáknak kell megfelelnie. El kell kerülni az összeférhetetlenséget, és a politikusokká váló lobbistáknak vagy fordítva, világos szabályokra van szükségük. Ezért egy független etikai testület fontos iránymutatást adhat ilyen kérdésekben” – magyarázta
“Tartózkodni fogunk, elismerve, hogy a tárgyalások során némi javulás történt az eredetileg teljesen elfogadhatatlan jelentéssel kapcsolatban. A néppárti képviselőcsoport támogatja az etikai szabályok végrehajtásának javítását, de nem értünk egyet a jelentésben javasolt etikai hatóság struktúrájával” – folytatta Wieland.
Forrás: Európai Néppárt