Heti négy nap munkaidő Lengyelországban
A lengyel kormány megerősítette, hogy mandátumának 2027-es lejárta előtt módosítani fogja a munka törvénykönyvét a munkaidő csökkentése érdekében – akár a négynapos hét, akár a hétórás munkanap bevezetésével -, jelentette a lengyel média pénteken.
Mivel jelenleg mindkét lehetőség napirenden van, a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a vállalatokon múlik majd, hogy a pénteket vagy a hétfőt teszik-e szabaddá.
„Meghatározásra kerül, hogy jobb megoldás lenne-e az átlagos munkahét 40 óráról 35 órára csökkentése, vagy a négynapos munkahét bevezetése” – jelentette be Agnieszka Dziemianowicz-Bąk család-, munka- és szociálpolitikai miniszter a múlt hónapban.
A rövidebb munkahétnek több támogatója van Lengyelországban, mint a hétórás munkanapnak, a munkáltatók 70 százaléka a négynapos hetet részesíti előnyben – derül ki a ClickMeeting platform kutatásából.
Lengyelország 1952-ben vezette be az ötnapos hetet, szombati szabadnappal.
A munkahét négynaposra csökkentése forradalmi változás lenne, és még a kormány is megosztott.
Dziemianowicz-Bąk a tervezett változtatásokat támogatja. A viszonylag jó gazdasági helyzetben, a meglehetősen alacsony munkanélküliségi rátával és a fiatalok elvárásaival komolyan kell venni azt az igényt, hogy csökkentsék a munkaidőt, hogy az embereknek több idejük maradjon a családjukra, a fejlődésre és a pihenésre – mondta az év elején.
„A minisztériumban valóban komolyan vesszük, és úgy vélem, eljött az ideje, hogy a következő években lerövidítsük a munkahetet” – érvelt.
„A tanulmányok azt mutatják, hogy minél tovább dolgozunk, annál stresszesebbek és fáradtabbak leszünk. Még egy óra munka nem feltétlenül jelent még egy óra hatékonyságot” – mondta a Dziennik Gazeta Prawna hírügynökségnek.
Kollégájával ellentétben Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz állami alapok és regionális politika minisztere továbbra is szkeptikus a munkahét lerövidítésének ötletével kapcsolatban.
„Demográfiai válságban vagyunk. Tizenöt évvel ezelőtt még négy ember dolgozott egy nyugdíjasért (Lengyelországban). Most ez az arány kevesebb mint három, 2050-re pedig már csak kettő lesz” – mondta a Polsat News magántévének péntek este.
Forrás: Euractiv