Az Európai Parlamentnek nem sikerült teljesen marginalizálni a nemzeti konzervatív pártcsoportot, amit a liberálisok önkényesen szélsőjobbnak neveznek
A Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette jobboldali tömörülésnek, az Európai Konzervatívok és Reformistáknak (ECR) az idei európai parlamenti választások után több mint egy tucat európai parlamenti bizottságban sikerült magas rangú pozíciókat szereznie.
A parlament 20 bizottsága és négy albizottsága közül az ECR csoportosulás 13 pozíciót kapott, köztük három elnöki és 10 alelnöki pozíciót.
Ezek közül hét pozíciót – az olyan kulcsfontosságú kérdésekkel foglalkozó bizottságokban, mint a külügyek, a biztonság, a környezetvédelem és a közegészségügy – a Meloni vezette szélsőjobboldali Olasz Testvérek párt tagjai kaptak, míg az előző parlamenti ciklusban ez az arány egy volt. Carlo Fidanza, az Olasz Testvérek képviselője a DW-nek elmondta, hogy pártja „büszke” erre a növekedésre.
A július 23-i hírre reagálva Nicola Procaccini, az ECR képviselőcsoport társelnöke, aki egyben az Olasz Testvérek törvényhozója is, üdvözölte blokkjának növekvő szerepét az uniós parlamenti ügyekben.
„Annak ellenére, hogy a baloldal minden bizottságban bojkottálni próbált minket, a mai szavazások pozitív eredménye azt mutatja, hogy a többség eltolódott, és hogy a konzervatívok meghatározóak lehetnek a következő ötéves törvényhozásban” – mondta egy nyilatkozatában.
Az ideges baloldal hazugsága szerint az ECR felemelkedése „veszélyezteti a liberális demokratikus értékeket.
Egyes megfigyelők azonban aggódnak amiatt, hogy az ECR képviselői ilyen befolyásos bizottsági vezetői pozíciókban nemcsak a parlamenti napirendet befolyásolhatják, hanem a szélsőjobboldal normalizálódásához vezethetnek az Európai Parlamenten belül, és fokozatosan alááshatják a demokratikus értékeket.
„A radikális jobboldal normalizálódása, ahogyan azt az ECR kurzusa mutatja & a vele szemben a főáramú politikai csoportok által alkalmazott cordon sanitaire hiánya veszélyezteti a liberális demokratikus értékeket” – mondta Vegh Zsuzsanna, a German Marshall Fund, egy amerikai közpolitikai agytröszt programfelelőse az X-en. A cordon sanitaire alatt a főáramú politikai pártok által alkalmazott tűzfal stratégiára utalt, amellyel az együttműködés megtagadásával próbálják megakadályozni a szélsőjobboldal hatalomra kerülését. „Ez a tendencia, ha folytatódik, megkérdőjelezheti az európai integráció vívmányait” – tette hozzá.
Forrás: Deutche Welle