Macron “kisöccse”, Gabriel Attal az elnök ellen fordult. A 35 éves miniszterelnök kiverte Macron kezéből a a vezérlő pálcát
Gabriel Attal kétségbeesett arckifejezése, amikor Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy pártja júniusi európai választási veresége után előrehozott választásokat tervez kiírni, és amelyet az elnök személyes fotósa örökített meg, előrevetítette az előttünk álló zűrzavart.
Néhány hónappal korábban Macron bizalmat szavazott Attalnak, aki ezzel a francia történelem legfiatalabb miniszterelnökévé vált. De az elnök hirtelen döntése, amelyet a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás elsöprő győzelme után hozott, azt jelentette, hogy a 35 éves Matignon ideje valószínűleg rövid lesz, mivel a leköszönő kormány centrista koalíciójának alig volt reménye a győzelemre.
Ekkor döntött úgy Attal, hogy saját kezébe veszi az ügyeket.
„Nem én választottam a parlament feloszlatását – de nem vagyok hajlandó passzív maradni” – mondta Attal az előrehozott választások után. A kampány során a leköszönő miniszterelnök sikeresen betöltötte a hatalmi űrt. Az elnöknek az új választások kiírásáról szóló, látszólag önfejű döntése miatt elkeseredett és attól tartva, hogy alacsony népszerűségi mutatói hatással lehetnek az újraválasztási pályázataikra, a képviselők inkább a fiatal és harcias Attal mögé álltak, mintsem a mérgező Macron mögé.
Mivel az elnöki tábor a vártnál jobb eredményt ért el az előrehozott választásokon, a hamarosan leendő volt miniszterelnök mostantól Macron tekintélyétől mentesen állhat a jövő elé.
Annak ellenére, hogy a centrista koalíció elvesztette a nemzetgyűlési mandátumok nagyjából egyharmadát, a második helyen végzett a baloldali Új Népfront (NFP) szövetség mögött, de megelőzte a Nemzeti Összefogást, amelynek győzelmére számítottak a közvélemény-kutatók. A töredezett törvényhozásban a centrista erők választási vereségük ellenére is kulcsszerepet játszhatnak.
A vereség torkából kiragadott részleges siker nyomán Attal megragadta a pillanatot, és az elnök akarata ellenére átvette a parlament fő centrista frakciójának, a Renaissance-nak az irányítását. A frakció után a 35 éves férfi a párt teljes irányítását is szeretné átvenni, amivel ütközőpályára kerül a francia elnökkel – aki egyszer úgy jellemezte őt, mint aki „egy kicsit olyan, mint a kisöcsém”.
Forrás: Politico