Immár a harmadik (szélső)jobboldali csoport alakult az Európai Parlamentben
A németországi szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD), amely számos más (szélső)jobboldali párttól elszakadt az Európai Parlamentben, szerdán (július 10.) sikerült saját frakciót, a néppárttól jobbra álló harmadik koalíciót indította el az Európai Parlamentben.
Miután az AfD rájött, hogy nincs esélye újra csatlakozni a Marine Le Pen vezette Rassemblement National frakcióhoz, a német delegáció új szövetségesek után kezdett nézni, és sikerült létrehoznia a “Szuverén nemzetek Európája” elnevezésű képviselőcsoportját.
“Azért egyesítettük erőinket, mert közös célunk, hogy határozott fellépéssel és tervszerű megközelítéssel döntő befolyást gyakoroljunk Európa politikai jövőjére” – mondta az új csoport társelnöke, René Aust (AfD) az alakuló ülést követően.
Ez az út “szükséges ahhoz, hogy megvalósítsuk közös elképzelésünket egy erős, egységes és jövőorientált, nemzetek Európájáról” – tette hozzá.
Az új képviselőcsoportot Németország 14 tagú delegációja uralja, amelyet hét másik nemzet kisebb delegációja követ, így az európai parlamenti képviselők száma 25-re emelkedett, ami elegendő ahhoz, hogy a képviselőcsoportot hivatalosan is uniós képviselőcsoportként ismerjék el.
Míg a franciaországi országos választások tovább lassították a koalíciókötést azzal, hogy késleltették Orbán Viktor szélsőjobboldali Hazafiak Európából csoportjának megalakulását, amely szintén kizárta az AfD bevonását, addig egyes szélsőjobboldali pártok a számukra legelőnyösebb csoportot keresték, ami tovább lassította a megerősítéseket.
Hosszas tárgyalások után a “Szuverén nemzetek Európája” csoport így néz ki: Az élen a kezdeményező AfD áll 14 taggal, amelyet a lengyel Konfederacja és a bolgár ultranacionalista Újjászületés Pártja követ egyenként három-három taggal. A cseh Svoboda a přímá demokracie (SPD), a litván Nép és Igazságosság Uniója, a szlovákiai Republika, egy magyar törvényhozó és a francia Recônquete egyetlen megmaradt tagja egy-egy képviselővel rendelkezik.
A spanyol Se Acabo La Fiesta (SALF) is csatlakozott volna a csoporthoz, de az utolsó pillanatban nem írta alá.
Az AfD társvezetője, Alice Weidel korábban feltételként szabta, hogy “antiszemitáknak” ne legyen helyük a pártjával közös esetleges frakcióban.
Az SOS Románia, a csoportba való korábbi tagjelölt, nem került be, miután a német küldöttség úgy döntött, hogy alaposabban megvizsgálja a lehetséges partnereket.
Forrás: Euractiv