Az Európai Parlament “szilárd” EU-párti koalíciója az eddig vonakodó Zöldekkel, immár biztosítja Ursula von der Leyen újraválasztását
Eddig is így volt, ezután is így lesz. Összenő, ami össztartozik. Az Európai Parlament liberális pártjai, az EPP, a szocialisták, a liberálisok és a zöldek együtt uralják a politikai szinteret és más pártcsoportoknak nem adnak helyet, más politikai elképzelést teljeskörűen kizárnak. Azokat, akik másként gondolkodnak és politizálnak, mint ők, szélsőségesnek titulálják és fallal zárják el előlük a politizálás lehetőségét. Ezt nevezik az Európai Unióban demokráciának.
A Zöldek, látva, mit szenvednek az európai farmerek az EU mezőgazdasági politikájától, meg látván, hogy von der Leyen képtelen visszautasítani a francia atomlobbit, eddig vonakodtak csatlakozni a politikai elithez, de nem akarnak kívül maradni a meghatározói körön, így gyorsan ők is beléptek, az Európa-párti koalícióba. Hogy ez a koalíció mennyire Európa érdekei mentén politizál, az kétséges. De a szavazók elhiszik nekik, amit mondanak és eddig még ők határozzák meg Európa jövőjét.
Mondanunk sem kell, hogy a Zöldek állítása szerint Orbán miatt kellett ismét az Európa-párti koalíció ölelő karjaiba ugraniuk.
“Tudjuk, hogy jelenleg ki tölti be a tanácsi elnökséget az Európai Unióban, és hogy ezt hogyan kezelték már ebben a rövid időszakban is, amóta Magyarország tölti be a tisztséget. Azt is tudjuk, hogy mi történik ősszel az amerikai választásokkal. Tehát nagyon erős közös érdek, hogy legyen egy stabil többség, hogy legyen egy stabil, előremutató, konstruktív és együtt dolgozó Európai Unió. ” – mondta Terry Reintke, a Zöldek Európa jövöjéért aggódó társelnöke. Reintke pesze a szélsőjobb áttörésétől is fél, így aztán összenő, ami összetartozik.
Mindez annyit jelent, hogy Ursula von der Leyének nem kell aggódnia az újraválasztás miatt. A legfrissebb adatok szerint az úgynevezett EU-párti koalíció (a jobbközép néppárt, a szocialista S&D és a liberális Renew és most még hozzá a Zöldek) összesen 400 szavazatotjelent, ami elegendő a kormányzó többséghez a 720 fős Európai Parlamentben.
Barcs Endre fotó: Euractiv