Az uniós parlament centristái körkörös védelmet alakítottak ki, hogy távol tartsák a szélsőjobboldalt a vezető pozíciókból
Jordan Bardella az egyik kirekesztésből a másikba került.
Miután a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogást megakadályozták a hatalomból Franciaországban, Bardella most azt kénytelen elszenvedni, hogy az Európai Parlamentben a riválisok megpróbálják megakadályozni, hogy a Hazafiak Európáért frakciója két parlamenti bizottság elnöki tisztségét is betölthesse, ami a jog szerint jár neki.
Amikor a parlamenti frakciók eldöntötték, hogy ki fogja vezetni a nagyhatalmú bizottságokat, a Hazafiak a közlekedési és a kulturális bizottságok vezetését választották, ahogy arról a POLITICO elsőként beszámolt. Amikor azonban ezek a bizottságok július 23-án ülnek össze először, hogy hivatalosan is megválasszák vezetőségüket, várhatóan más frakciók is állítanak majd jelölteket a Hazafiak blokkolására.
“Elvárom, hogy a parlament demokratikus erői biztosítsák, hogy az új oroszbarát frakció ne vehessen részt az Európai Parlament alakításában” – mondta Katarina Barley, német szociáldemokrata képviselő. “A szélsőjobboldali tűzfalnak szilárdan kell állnia. Semmilyen hivatalos pozíciót, például bizottsági elnöki posztot nem kaphatnak e csoport tagjai” – mondta a POLITICO-nak adott nyilatkozatában.
Ugyanez történt öt évvel ezelőtt, amikor a centrista csoportok kordont szabtak a Hazafiak elődjére, az Identitás és Demokrácia csoportra, meghiúsítva annak a csoportnak a mezőgazdasági és jogi bizottságok vezetésére vonatkozó terveit. A tűzfal legutóbb az alelnöki posztokra is kiterjedt.
Az alku megkötése előtt Jean-Paul Garraud, a Nemzeti Összefogás egyik vezető európai parlamenti képviselője azt mondta: “Itt vagyunk a demokrácia egyfajta templomában, és azok, akik állandóan kioktatnak minket, olyan szabályt állítanak ellenünk, amely teljesen antidemokratikus… ez teljesen elfogadhatatlan”.
“A politikai tájkép fejlődésével számomra nagyon nehéznek tűnik, hogy ezt a nagyon antidemokratikus működést ma ránk erőltessék” – mondta, hozzátéve, hogy a honatyák uniós szavazók millióit képviselik. A frakció ugyan új, de a harmadik legnagyobb a Parlamentben, és 12 ország pártjainak 84 képviselője van.
Forrás: Politico