Ha a szélsőjobboldal győz, Bardella visszakéri Franciaország uniós pénzét
Jordan Bardella, a Nemzeti Összefogás 28 éves vezetője azt mondta, hogy 2 milliárd eurós kedvezményt – az uniós szakzsargonban “visszatérítésnek” nevezett összeget – fog kérni a Párizs által az EU központi költségvetésébe fizetendő hozzájárulásokból. Azaz, azt szeretné, hogy Franciaország ne legyen többé nettó befizető az EU-ban.
De ezt könnyebb mondani, mint megtenni. Az EU többéves költségvetéséről az uniós országok közötti egyhangúságot igénylő, hosszadalmas tárgyalások után állapodnak meg. A következő uniós pénzalap csak 2028-ban lép hatályba – ez egy életre szól a politikában.
A francia szélsőjobboldal tanult a Thatcher-könyvből. Margaret Thatcher volt brit miniszterelnök az 1980-as években biztosította az Egyesült Királyság számára az első költségvetési kedvezményt, és ezzel trendet teremtett az euroszkeptikus vezetők körében.
Mi az a visszatérítés?
Az a kedvezmény, amelyet egy ország az EU-nak átadott készpénzösszegből ad. A blokk többéves költségvetéséhez való hozzájárulás az egyes államok gazdasági súlya alapján történik. Ha egy ország kedvezményt kap – és ez nem volt rendszeres -, akkor a 26 másik kormánynak magasabb befizetésekkel kell kompenzálnia.
Megtalálom ezt az uniós szerződésekben?
Nem. Ez eredetileg egy informális megállapodás volt Thatcher és más uniós vezetők között az 1984-es fontainebleau-i csúcstalálkozón. Azóta a fiskálisan “fukar”országok, köztük Hollandia, Svédország és Németország hasonló bánásmódot tanusítottak a későbbi költségvetési tárgyalások során.
Ugyanez Franciaország számára nehezen lenneelérhető. Az a néhány ország, amely a múltban kedvezményt kapott, azzal tudott érvelni, hogy még az objektív kritériumok alapján is túl nagyok voltak az uniós kifizetéseik. Franciaország azonban már most is nagy hasznot húz az uniós költségvetésből, mivel mezőgazdasági ágazata több tízmilliárd eurót kaszál.
A visszatérítéseket azzal indokolják, hogy egy ország “hozzájárulása [az EU-hoz] túlzott, és sokkal több pénzt tesz be a költségvetésbe, mint amennyit kap” – mondta Eulalia Rubio, a Jacques Delors Intézet, egy agytröszt munkatársa.
“Nem hiszem, hogy egyetértés van abban, hogy Franciaország megérdemli ezt a visszatérítést” – tette hozzá Rubio, mivel jelentős uniós pénzeket kap mezőgazdasági támogatások és a szegényebb régióknak nyújtott támogatások formájában.
Forrás: Politico