A magyar elnökség: Kezdődjék Orbán nagy játéka!
Annak ellenére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az EU főprovokátora, a diplomaták túlóráznak, hogy hangsúlyozzák: Budapest normális, sikeres időszakot szeretne, amikor július 1-jével az uniós országok közötti megbeszélések bírójaként lép fel.
De az, hogy a “Make Europe Great Again” (Tegyük újra naggyá Európát) Trump szlogenjét választották Magyarország mottójául a hat hónapos ciklusra, sejteti, hogy talán nem mindenki érti teljesen az üzenetet.
Bár az EU Tanácsának soros elnökségének célja, hogy az országokat a becsületes közvetítő szerepébe helyezze, és arra kérje őket, hogy tegyék félre nemzeti érdekeiket az országok közötti kompromisszum érdekében, a valóságban a pozíció kulcsfontosságú napirend-meghatározó hatalommal jár Brüsszelben. A kérdés az, hogy Magyarország mit kezd ezzel.
“Tisztában vagyunk azzal, hogy nagyon közelről figyelik majd, hogy őszintén együttműködünk-e a tagállamokkal és az intézményekkel, és hogy becsületes közvetítők leszünk-e” – mondta Bóka János magyar EU-miniszter a POLITICO-nak.
“Ezt alaposan meg fogják vizsgálni, és talán még a mérce is magasabb lesz Magyarországgal szemben, mint más elnökségek esetében” – mondta, hangsúlyozva, hogy Budapest meg fog felelni ennek a magasabb mércének.
A probléma? Brüsszel ezt nem veszi be.
Az elmúlt években Budapest állandó szálka volt az EU szemében, nevezetesen az Oroszország elleni szankciók késleltetésével vagy felhígításával, az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek blokkolásával, valamint a jogállamiság hazai fenntartásának elmulasztásával – ez a folyamatos történet vezetett ahhoz, hogy az EU blokkolta (majd részben feloldotta) a Magyarországnak szánt forrásokat.
Mivel kevesen hiszik, hogy Orbán Viktor nem fogja kihasználni az elnökség adta lehetőséget, hogy a saját irányába billentse a dolgokat, az EU keményen dolgozott azon, hogy a belga elnökség lejárta előtt számos kényes ügyet elintézzen: A csatlakozási tárgyalások megnyitása Ukrajnával és Moldovával, egy újabb szankciócsomag keresztülvitele Oroszországgal szemben, valamint az Ukrajnának szánt több milliárdos katonai segélyek átverése.
“A belga elnökségre egyértelműen nagy nyomás nehezedett: még Orbán Viktor beiktatása előtt el kell intézni az ügyleteket, hogy ne okozzunk túl nagy károkat” – mondta egy uniós diplomata, aki – akárcsak a cikkünkben megszólalók – névtelenséget kapott, hogy őszintén beszélhessen.
E hónap elejéig Budapest továbbra is blokkolt számos kulcsfontosságú ügyet, a többi 26 ország bosszúságára. Még az is szóba került, hogy megvonják Magyarország szavazati jogát.
“Minden normális elnökség le akarja venni ezeket az ügyeket az asztalról, hogy némi jóindulatot teremtsen, mielőtt átveszi az elnökséget” – mondta egy uniós tisztviselő. “De a magyarok nem így működnek. Az utolsó pillanatig vártak a blokkolás feloldásával”.
6 hónapos előretekintés
Brüsszelben egyesek megkönnyebbülésére a magyar elnökség nem egy kulcsfontosságú jogalkotási pillanatban jön.
“A magyar elnökség csak fél évig tart, így nem hiszem, hogy nagy károkat lehet okozni, még akkor sem, ha ezek a konfliktusok kiéleződnek Magyarország és az uniós intézmények között” – mondta Krekó Péter, a budapesti Political Capital intézet igazgatója.
Brüsszelben jelenleg arra összpontosítják a figyelmet, hogy a június 9-i uniós választásokat követően új európai vezetői csapatot állítsanak fel. Miután a Parlament zöld utat adott az Európai Bizottság új elnökének, az országok feladata, hogy jelölteket állítsanak a biztosjelöltek közül, akiket aztán az Európai Parlamentben kell megvizsgáltatni és megszavazni.
Mire az új Bizottság ténylegesen jogalkotási javaslatokat terjeszt elő, amelyekbe a tagállamok belekaphatnak, a magyar elnökség már majdnem véget ér.
“Ez egy nagyon politikai elnökség lesz” – mondta Gwendoline Delbos-Corfield, a zöldek európai parlamenti képviselője. “Ez nem egy olyan elnökség, ahol jogalkotási munka lesz.”
De ez nem jelenti azt, hogy nem lesz tűzijáték. Médiaműsorra lehet számítani, amikor Orbán Viktor az Európai Parlamentbe megy, amely tavaly számos stratégiát vetett fel a magyar elnökség gyengítésére, ha nem is teljes blokkolására.
Forrás: Politico