Lehet, hogy az uniós harccsoportok csak papíron léteznek?
Az afganisztáni válság nyomán az uniós védelmi miniszterek uniós gyorsreagálású hadtest felállítására vonatkozó javaslatokat vitattak meg tegnapi találkozójukon. A találkozón szó volt az érdekelt uniós tagállamok közötti ad hoc katonai együttműködés lehetőségéről is. Az álláspontok azonban nagyon különbözőek.
A tálibok hatalomátvétele után a kabuli repülőtéren zajló kaotikus jelenetek nyomán újra felmerült a felhívás, hogy az EU hozzon létre európai gyorsreagálású erőket, a blokk saját közös katonai képességét, hogy gyorsan reagálhasson a válsághelyzetekre.
Az eredetileg több mint két évtizeddel ezelőtt javasolt terv azóta patthelyzetbe került, annak ellenére, hogy 2007-ben létrehoztak egy 1500 fős harccsoportokból álló rendszert, amelyet a finanszírozás körüli viták és a bevetéstől való vonakodás miatt soha nem használtak.
“Afganisztán megmutatta, hogy a hiányosságok sérülékenységgel járnak, és néha vannak olyan események, amelyek katalizálják a történelmet, amelyek áttörést hoznak létre. Úgy gondolom, hogy Afganisztán az egyik ilyen eset” – mondta Josep Borrell, az EU külügyi vezetője Szlovéniában, hozzátéve, hogy reméli, hogy egy októberi vagy novemberi találkozó konkrét terveket fog eredményezni.
Egy 5000 fős “első belépő erő” létrehozása előrelépés lenne, amely csökkentené az Egyesült Államoktól való függőséget – tette hozzá Josep Borrell.
Az uniós diplomaták jövő márciusig végleges megállapodást szeretnének elérni a hadtest finanszírozásról. Franciaország, amely messzemenően a legerősebben támogatja az ötletet, januárban veszi át az EU hat hónapos elnökségét. Ennek ellenére tarthatunk tőle, hogy a kelet-európai tagállamok ellenállása miatt ez az ötlet is meg fog bukni.
“Eddig főleg az nem tetszett nekünk, ahogyan a kezdeményezést kezelték, amikor a májusi védelmi miniszterek találkozóján Borrell úgy állította be, mintha ez egy egész EU-ra kiterjedő javaslat lenne, miközben ez csak néhány tagállam ötlete, ráadásul a többiekkel nem is konzultáltak” – mondta egy kelet-európai ország diplomatája.
Artis Pabriks lett védelmi miniszter jogosan azt kérdezte, mi van a már létező uniós harccsoportokkal. Lehet, hogy azok is csak papíron vannak meg?
Forrás: Euractiv