A 40 milliárd eurós költségvetési lyuk véget vethet a német koalíciónak
Ha meg lehetne határozni a német kormánykoalíció túlélésének árát, az pontosan 40 milliárd euró lenne. A szakértők szerint Olaf Scholz kancellárnak és koalíciós partnereinek ennyit kell csökkenteniük a szövetségi kiadásokon ahhoz, hogy betömjék a 2025-re tervezett költségvetési lyukat.
A német baloldali koalíció három pártja – amelyek együttesen a szavazatok mindössze 31 százalékát szerezték meg – számára katasztrofális európai választási eredmények után Scholz kormányának túlélése attól függhet, hogy a pártok képesek lesznek-e nagyobb összecsapások nélkül költségvetési megállapodásra jutni.
“Vagy most összeszedjük magunkat, vagy hagyjuk az egészet veszni” – mondta Tim Klüssendorf, a pénzügyi bizottság SPD-s parlamenti képviselője a POLITICO-nak.
A kormánypártokon belül széleskörű egyetértés van abban, hogy a súlyosan meggyengült koalíció nem élhet túl egy újabb, a költségvetéssel kapcsolatos éles vitát, mint tavaly, miután a német legfelsőbb bíróság bombasztikus döntése 60 milliárd eurós lyukat ütött az ország pénzügyein. Az ítélet korlátozta a kormány lehetőségét arra, hogy pénzt vegyen fel a speciális alapokból, amelyeket az alkotmányos adósságfék megkerülésére hoztak létre, amely a szövetségi hiányt a GDP 0,35 százalékára korlátozza, kivéve vészhelyzet esetén.
Az ítélet következményei továbbra is kísérik a kormánykoalíciót, és arra kényszerítik a koalíciós pártokat, hogy 2025-re meredek megszorításokat hajtsanak végre a szövetségi kiadásokban.
Robert Habeck gazdasági miniszter, Christian Lindner pénzügyminiszter és Scholz várhatóan július elejére, a Bundestag nyári szünete előtt áll elő a költségvetés tervezetével. Mivel a koalíciót megviseli a kínos választási eredmény – és a konzervatív ellenzéki vezetők előrehozott választásokat követelnek -, politikai jövőjük valószínűleg attól függ, hogy sikerül-e megállapodásra jutniuk.
A koalíción belüli eltérő politikai prioritások miatt azonban egy olyan megállapodás megkötése, amellyel mindenki elégedett lesz, kevéssé tűnik valószínűnek. A baloldali kormánypártok – az SPD és a Zöldek – tagjai határozottan ellenzik a szociális programokat érintő megszorításokat és a szigorú kiadási szabályok lazítását támogatják, míg a szabad demokraták ragaszkodni akarnak ezekhez a szabályokhoz.
A pártok politikai gyengesége ráadásul azt jelenti, hogy a frakciók valószínűleg megkettőzik alapvető – és gyakran egymásnak ellentmondó – politikai prioritásaikat, hogy megpróbálják bázisukat összefogni.
Forrás: Politico