Eljött a nagy nap! Az uniós vezetők várhatóan vacsora közben állapodnak meg az EU vezetőiről
Az uniós vezetők ma, hétfőn (június 17-én) este találkoznak, hogy megvitassák az európai választások utáni legfontosabb intézményi munkaköröket. Egy gyors “politikai megállapodásra” lehet kilátás.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen várhatóan második mandátumot szerez, miután jobbközép Európai Néppártja (EPP) győzött a múlt hétvégi európai választásokon. Az uniós vezetők az intézményi csomag más pozícióit is megvitatják, többek között az Európai Tanács és az Európai Parlament vezetőinek, valamint az EU vezető diplomata posztjának betöltését.
A vasárnapi választások után kialakult új politikai helyzet és az ukrajnai orosz háborút követően Európa keleti részének növekvő jelentősége miatt a kihívás az lesz, hogy pártpolitikai, földrajzi és nemi egyensúlyt találjanak a vezetői posztra jelöltek között.
Az európai politikai pártok a csúcstalálkozót megelőző megbeszéléseken találkoznak majd vezetőikkel. A tényleges EU-csúcstalálkozó várhatóan közép-európai idő szerint 18 óra körül kezdődik, a blokk 27 vezetője, von der Leyen és Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke közötti informális megbeszélésekkel. Ezt követően Metsola és von der Leyen elhagyja a termet, az uniós vezetők pedig vacsorához ülnek, hogy megvitassák a következő intézményi megállapodást.
Gyors “csomagmegállapodás” lehetséges
Nyolc uniós diplomata és tisztviselő szerint az uniós vezetők szokatlanul korai konszenzus alapján hétfő este várhatóan “politikai megállapodást” kötnek, így a június 27-28-i EU-csúcstalálkozóra marad a megállapodás hivatalos megerősítése.
“Sürgős a megállapodás megkötése a hónap végéig” – mondta egy uniós diplomata, hozzátéve: “Tekintettel az Európa szomszédságában tapasztalható általános bizonytalanságra, nincs vesztegetni való idő”.
A következő végrehajtó testület élére olyan nevek vannak terítéken, mint António Costa portugál szocialista miniszterelnök az Európai Tanács elnöki posztjára, Kaja Kallas észt liberális miniszterelnök az EU legfőbb diplomáciai posztjára, valamint Roberta Metsola, az Európai Parlament hivatalban lévő elnöke, aki jelenlegi pozícióját töltené be.
“Ez egy csomagmegállapodás lesz […] Ha Ursula von der Leyennel kapcsolatban nézeteltérés lesz, akkor az átgyűrűzik a többi csúcspozícióra is, és ezt senki sem akarja” – mondta ugyanez a fent idézett uniós tisztviselő.
“Meglepő lehet, hogy ilyen gyors megállapodásra kerülhet sor, de a legtöbb EU-tagállam valóban úgy érzi, hogy nincs vesztegetni való idő – és őszintén szólva, a csomagnak nincs igazi alternatívája” – mondta egy másik uniós diplomata.
Minden a kompromisszumokról szól?
A jelölteknek minősített többségre van szükségük, ami azt jelenti, hogy a 27 uniós vezető közül 15-nek a támogatását kell megszerezniük az EU lakosságának 65%-át képviselő országokból.
Több uniós diplomata elmondta, hogy bár néhány uniós vezető esetleg nem szívesen ért egyet a “csomagmegállapodással” vagy annak konkrét személyi választásaival, várhatóan nem fogják megzavarni a gyors politikai megállapodást.
Forrás: Euractiv