Macron bukása egy korszak végét jelentené, avagy lehetséges, hogy Franciaország kilépjen az EU-ból?
Ez lenne Franciaország “Brexit-pillanata”: a köznép bosszúja az uralkodó osztályon? Emmanuel Macron elnök, akárcsak David Cameron volt brit miniszterelnök a Brexit-népszavazás előtt, nyilvánvalóan nem számít arra, hogy veszíteni fog. A francia nép, Macron szerint, nem fog többséget adni a jobboldalnak a következő választásokon, mert ez ellenkezne Franciaország érdekeivel.
Cameronhoz hasonlóan Macron is úgy véli, hogy a józan ész győzedelmeskedni fog, ha ő, a nemzet atyja, elegendő képernyőidőt kap, hogy kifejtse álláspontját (miniszterelnöke, Gabriel Attal állítólag lebeszélte őt arról, hogy a szavazás előtt többször is megjelenjen a televízióban).
Mint Cameron a Brexit előtt, Macron is azt mondja, hogy semmilyen esetben sem fog lemondani. A francia nép kétszer is támogatta őt vezetőjének, miért fordulnának most ellene?
Az elnöknek vagy igaza van, vagy teljesen téveszmés. Cameron az ígérete ellenére hamar rájött, hogy minden politikai tőkéjének elköltése után lehetetlen lesz kormányozni. Ha Macron veszít, akkor “könyör kenyeret” lesz kénytelen enni. Ha Jordan Bardellát nevezi ki miniszterelnöknek, hogyan tud szembenézni uniós vezetőtársaival Brüsszelben? Azt az embert, aki két választást is elvesztett mindössze két hónap alatt?
Mivel ma Franciaország nagy része, beleértve a médiát is, Le Pen és a Nemzeti Összefogás újabb győzelmét várja, Macron újabb táptalajává válhat az Enoch Powell-idézetnek, miszerint “minden politikai élet… kudarccal végződik”.
Az EU brüsszeli buborékában élők számára, akik az elmúlt öt évben de facto vezetőjükként kezelték őt, Macron bukása egy korszak végét jelentené.
Forrás: Brussels Signal