A francia szélsőjobboldal nagyot nyerhet az uniós választásokon. Ha így lesz, az csapás a migránsok, Macron és Ukrajna számára
Marine Le Pen francia szélsőjobboldali vezető nem szerepel a szavazólapon a hétvégi európai parlamenti választáson, de valószínűleg ő lesz az egyik legnagyobb nyertes. A közvélemény-kutatások szerint az általa vezetett Nemzeti Összefogás párt lesz a legtöbb szavazatot kapó párt Franciaországban, megelőzve Emmanuel Macron elnök mérsékelt, üzletbarát pártját. Európa-szerte pedig egyre nagyobb teret nyernek a bevándorlásellenes, nacionalista eszmék, amelyeket Le Pen már régóta képvisel.
A június 6-9-i választások mind a 27 uniós országban az Európai Parlament összetételét és az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve, az Európai Bizottság politikai döntéshozatalát valószínűleg még inkább a jobb- és szélsőjobboldal irányába fogják elmozdítani. Ez pedig növelheti Le Pen esélyeit arra, hogy 2027-ben megnyerje Franciaország elnöki tisztségét, amiről régóta álmodik.
A Nemzeti Összefogás vezető európai parlamenti képviselőjelöltje, Jordan Bardella a migránsok szabad mozgásának korlátozását ígéri az EU nyitott határain belül, az Oroszországra gyakorolt uniós nyomás enyhítését és az uniós éghajlatvédelmi szabályok visszavágását.
„Kiállunk amellett, hogy az európai modellt a nemzetek eszméje körül kell újragondolni. Macron Európája a múlt modellje” – mondta Bardella egy párizsi nagygyűlésen vasárnap.
Macron EU-párti mozgalma eközben akadozik, és fő jelöltje, Valerie Hayer nehezen tud érvényesülni. Ez aggasztó Macron számára, aki megpróbálja vezetni az egész Európára kiterjedő erőfeszítéseket Ukrajna védelmére, valamint az EU saját védelmének és iparának fellendítésére.
A népszerűbb Gabriel Attal miniszterelnök most Hayerhez csatlakozik a gyűléseken, és arra figyelmezteti a választókat, hogy a háború utáni európai egységet – és magát a demokráciát – a nehezen kiharcolt európai egységet a növekvő tekintélyelvűség fenyegeti.
”Európa halálos, mert a háború kopogtat az ajtónkon, ahogy bombákat dobnak Ukrajnára, a demokráciára, az értékeinkre, és mert tudjuk, hogy ha Oroszország győz, akkor nem áll meg” – mondta Attal egy múlt heti gyűlésen.
Szerinte Európa tudja, hogy „nem támaszkodhat örökké az Egyesült Államokra, és meg kell védenie magát… mert a kihívások megsokszorozódnak, az éghajlatváltozás, a big tech, a mesterséges intelligencia, és ezekkel csak együtt, 27-en együtt tudunk szembenézni”.
Miközben az uniós választók az Európai Parlament tagjait választják, sokan nemzeti szempontok alapján döntenek – Franciaországban pedig várhatóan sokan arra használják majd szavazataikat, hogy kifejezzék csalódottságukat Macron gazdaság- és agrárirányításával, illetve a nagy kockázatú párizsi olimpia megrendezésére készülő ország biztonságával kapcsolatban.
A baloldalon a közvélemény-kutatások szerint a francia Szocialista Párt meglepő módon újra megerősödött vezető jelöltje, Raphael Glucksmann mögött, aki ambiciózusabb éghajlat-politikát és az európai vállalkozások és munkavállalók védelmét ígéri.
Macron 2017-es hatalomra kerülésekor a középutat kijelölve háttérbe szorította az egykor nagyhatalmú francia szocialistákat és a főáramú konzervatív republikánusokat. De a baloldali szavazók csalódottsága Macron szigorodó biztonsági és bevándorlási politikája, valamint a befolyásos szélsőbaloldali France Unbowed párt szilárd palesztinbarát álláspontja miatt egyeseket visszavezetett a hagyományos szocialistákhoz.
Az orosz elnök, az Öböl-menti országok vezetői és más olajhatalmak ”megszakíthatják a gáz- vagy olajszállításokat, de nem akadályozhatják meg, hogy a szél fújjon (a francia atlanti-óceáni Saint-Nazaire városában) és a nap sütjön Marseille-ben. A szabadságunkat a környezetvédelmi átalakítás befejezésével fogjuk visszaszerezni,″ mondta Glucksmann a múlt héten követőinek.
Forrás: AP