
Az EU elnöke, Charles Michel támogatja a palesztin állam elismerését
Bár az európai kormányok továbbra is megosztottak abban a kérdésben, hogy mikor ismerjék el a palesztin államot – vagy elismerjék-e -, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kijelentette, hogy támogatná a lépést.
„Támogatom a kétállami megoldást és a palesztin állam elismerését” – mondta az Euronewsnak az Európai Tanács vezetője. „De ennek az államnak életképesnek kell lennie. És ezért úgy gondolom, hogy a legjobb lenne egy összehangolt megközelítés az EU-tagállamokkal és harmadik országokkal, hogy legyen befolyásoló tényező„. Michel szerint az elismerésnek egy olyan eszköznek kell lennie, amellyel az EU „fontos lépéseket kérhet a reformok terén”.
Eddig a blokk egységesen támogatta a gázai tűzszünetre és a Hamász által fogva tartott izraeli túszok szabadon bocsátására irányuló felhívásokat, valamint azt, hogy több humanitárius segélyt kell juttatni a tengerparti enklávéba, és biztosítani kell, hogy minden fél tiszteletben tartsa a nemzetközi jogot.
Az államiság kérdésében azonban az európai vezetők nehezen értettek egyet. Spanyolország, Írország és Norvégia kormánya az elmúlt hetekben a palesztin államiság elismerése mellett döntött, ami Izraelben dühöt váltott ki. A közelmúltig Svédország volt az egyetlen ország, amely EU-tagként elismerte Palesztinát. Néhány uniós ország – Bulgária, Ciprus, Csehország, Magyarország, Málta, Románia, Lengyelország és Szlovákia – már az Unióhoz való csatlakozás előtt megtette ezt a lépést.
„A palesztin állam elismerése nem ajándék a Hamásznak, épp ellenkezőleg. A Palesztin Hatóság megerősítése nem a Hamász megerősítése, éppen ellenkezőleg. Célja, hogy nagyobb erőt adjon a palesztin társadalom azon részének, amelyet elismerünk, és amellyel együtt dolgozunk” – mondta Josep Borrell, az EU külügyi vezetője a múlt héten.
Forrás: Politico