Pfizergate: a belga bíróság és az uniós ügyész közötti hatásköri vita hátráltatja a tényfeltárást
Egy belga bíróság május 17-én tart meghallgatást, ahol eldől, hogy a belga vagy az uniós ügyészek illetékesek-e folytatni az Európai Bizottság főnökét, Ursula von der Leyent érintő „Pfizergate” vizsgálatot – derül ki az Euractiv által látott dokumentumból.
2021 áprilisában a New York Times hozta nyilvánosságra az úgynevezett „Pfizergate” történetet, amelyből kiderült, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a világjárvány idején 1,9 milliárd adag COVID-19 vakcinára vonatkozó szerződésről tárgyalt Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatójával a mai napig nem nyilvánosságra hozott mobiltelefonos szövegekben.
E leleplezések nyomán Frédéric Baldan, az EU és Kína kereskedelmi kapcsolataira szakosodott belga lobbista 2023 áprilisában pert indított von der Leyen ellen egy liège-i bíróságon, „tisztségek és címek bitorlásával”, „közokiratok megsemmisítésével”, valamint „jogtalan gazdagodással és korrupcióval” vádolva őt.
A panaszához tucatnyi más szervezet, magánszemély, sőt olyan országok is csatlakoztak, mint Magyarország és Lengyelország (a PiS vezette előző kormány idején).
Az ügyet, amelyben jelenleg is folyik a nyomozás, az Európai Ügyészség (EPPO) vette át, amely a tárgyaláson ismerteti vádiratát, és valószínűleg május 17-én a liège-i elsőfokú bíróság előtt érvel majd azzal, hogy miért neki kellene vezetnie a nyomozást.
Az EPPO hatáskörébe tartoznak az uniós költségvetésnek okozott károkat és a transznacionális jellegű ügyek, valamint az uniós intézmények hírnevét és a polgárok bizalmát valószínűleg befolyásoló ügyek.
Ebben az esetben azonban a belga nyomozási bíró nem ért egyet azzal, hogy az EPPO vegye át az ügyet, és megkérdőjelezi, hogy az ügy belga kézben maradhat-e – mondta az Euractivnak két, az ügyhöz közel álló forrás.
Az uniós szabályok azt is kimondják, hogy egy tagállammal fennálló joghatósági vita esetén „az illetékes nemzeti hatóságoknak kell dönteniük a joghatóság megosztásáról”.
Más szóval a belga bíróságnak kell majd értékelnie, hogy az EPPO kérése az ügy átvételére jogszerű-e, és hogy a belga nyomozási bíró által kezdeményezett folyamatban lévő nyomozást le kell-e zárni vagy folytatni kell-e. A Bizottság más Pfizergate-ügyekkel kapcsolatos peres ügyek középpontjában is áll.
Amellett, hogy az uniós ombudsman megállapította, hogy a Pfizergate „hivatali visszásság” volt, és a New York Times az EU Bírósága előtt indított eljárást, érdekes lesz látni, hogyan alakul ez a belga ügy, és hogy a vádak árthatnak-e von der Leyen második mandátum megszerzésére irányuló törekvésének.
Forrás: Euractiv