A Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban felszólította az EU-t, legyen körültekintő a nemzetközi közbeszerzési eszköz (IPI) használatánál, semmiképpen ne éljen vissza vele
2024. április 24-én a CCCEU tudomásul vette az EU Hivatalos Lapjában megjelent, az Európai Bizottság által a nemzetközi közbeszerzési eszköz (IPI) keretében Kínában az orvostechnikai eszközök közbeszerzésével kapcsolatban indított vizsgálatot. A kamara mélységes csalódottságának adott hangot, és felszólította az európai felet, hogy legyen körültekintő ennek az egyoldalú eszköznek a használatában, hangsúlyozva a párbeszéd és a konzultációs mechanizmusok előtérbe helyezésének fontosságát.
A kamara úgy véli, hogy a vizsgálatnak átfogó és objektív tényeken kell alapulnia. Az európai fél valószínűleg nem érti Kína közelmúltbeli politikáját, amelynek célja a hazai és külföldi vállalkozások tisztességes részvételének biztosítása a kormányzati beszerzésekben, valamint a külföldi befektetések aktív támogatása az egészségügyi ágazatban.
Az IPI-t a jelentések szerint a kezdetektől fogva azzal a szándékkal dolgozták ki, hogy Kínát célozza meg. A CCCEU által 180 európai kínai vállalat és szervezet körében végzett 2023-as felmérés szerint a válaszadók 21%-a aggodalmát fejezte ki az IPI-nek az üzleti tevékenységükre gyakorolt negatív hatása miatt.
A CCCEU azt is megfigyeli, hogy Kína és az EU között folyamatos a kommunikáció a kormányzati közbeszerzéssel kapcsolatban, nevezetesen a Kereskedelmi Világszervezet kormánybeszerzési megállapodásához (GPA) való kínai csatlakozással és a kínai kormánybeszerzési törvény felülvizsgálatával kapcsolatban. A párbeszéd csatornái továbbra is hozzáférhetőek, és mind Kína, mind Európa számos mechanizmussal rendelkezik az európai vállalkozások kínai közbeszerzésben való részvételre vonatkozó igényeinek kielégítésére.
Az IPI tartalmazza a párbeszéd és a konzultáció mechanizmusait. A kamara sürgeti az európai felet, hogy az orvostechnikai eszközök beszerzése terén a párbeszédet és a konzultációt részesítse előnyben, ahelyett, hogy az IPI-intézkedésekhez folyamodna, amelyek hatással lehetnek a kínai vállalkozások európai üzleti környezetére.
A kamara hangsúlyozza továbbá, hogy egyes kínai vállalatok beszámolói szerint bizonyos európai csúcskategóriás orvostechnikai eszközök Kínába történő exportja korlátozott, például a kettős felhasználással kapcsolatos aggályok miatt. Ezek a vállalkozások arra kérik az európai felet, hogy enyhítse ezeket a korlátozásokat és könnyítse meg a gazdasági és kereskedelmi interakciókat. A kínai vállalatok remélik, hogy az európai fél enyhíteni fogja a korlátozásokat ezen a területen, és aktívan elősegíti a megfelelő gazdasági és kereskedelmi cseréket.
Forrás: Kínai Kereskedelmi Kamara az EU-ban