Morawiecki: Moszkva befolyása ” igen aktív” az összes uniós képviselőcsoportban az Európai Parlamentben
Az Európai Parlament valamennyi képviselőcsoportjába beszivárog Oroszország, így az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójába is, mivel az oroszok “a propaganda mesterei” – figyelmeztetett Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök az Euractivnak adott interjújában.
Március 27-én a cseh és a lengyel hatóságok vizsgálata egy szerintük oroszbarát európai befolyásolási műveletre derített fényt, amelyben egy oroszbarát propagandahálózat vett részt, amelyet a még mindig Kazahsztánból online elérhető Voice of Europe médium és az Európai Parlament (EP) képviselői koordináltak, a belga ügyészség pedig vizsgálatot indított.
Még Morawiecki saját pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) és európai politikai családja, az ECR sem mentes a veszélytől – ismerte el: “Biztos vagyok benne, hogy az ECR-be is beszivárognak, vagy vannak beszivárgási kísérletek, és nem lennék meglepve, ha tudnám, hogy van ez vagy az a tag, aki együttműködik az oroszokkal, mert rendkívül hatékonyak az emberek befogásában”.
Morawiecki tábora az Európai Parlamentben megosztott abban a tekintetben, hogy mennyire hajlandóak Moszkvához közel kerülni, a francia Reconquête! képviselői arról ismertek, hogy kevésbé hajmeresztő nézeteket vallanak a Kremlről, mint a lengyel PiS tagjai, akik határozottan elítélik az ukrajnai inváziót.
“Teljesen biztos vagyok benne, minden pénzemet felteszem rá, hogy a szocialisták frakciójában a legaktívabbak” – erősítette meg.
Bár hivatalos vádak még nem hangzottak el, a média cseh hírszerzési forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Petr Bystront, a német szélsőjobboldali AfD egyik vezető tagját, aki a júniusi választások után az európai parlamenti mandátum egyik legfőbb várományosa, azzal vádolják, hogy 25 ezer eurót kapott egy orosz propagandahálózattól. Az AfD az Identitás és Demokrácia (ID) európai politikai csoporthoz tartozik, amellyel Morawicki a júniusi uniós választások után együtt kíván működni.
Morawiecki külön említést tett Németországról is, ahol Oroszország “hatalmas vagyont hagyott hátra” az ország újraegyesítését követően, szavait azzal indokolta, hogy példaként hozta fel a közelmúltbeli jelentéseket az ország hadseregében, a Bundeswehrben folytatott kémkedésről.
Márciusban Oroszország nyilvánosságra hozott egy titokban rögzített hangfelvételt a német légierő és a Bundeswehr magas rangú tisztviselői között a Taurus rakéták ukrajnai telepítéséről, amelyet Boris Pistorius védelmi miniszter úgy minősített, hogy az “része annak az információs háborúnak, amelyet Putyin a német társadalom megosztására folytat”.
“Amit itt Brüsszelben nagyon alábecsülnek, az az orosz hírszerzés és az orosz propaganda ereje” – tette hozzá Morawiecki, aki szerint az ország ezt az Európai Unió elleni hadviselésre használja.
Forrás: Euractiv