Őfelsége Fülöp belga király beszédet mondott az Európai Parlamentben: “Európának és a világnak nagy szüksége van a reményre”
Őfelsége Fülöp belga király a beszédében kiemelte Európa “geo-ökológiai” szerepét, és a demokrácia védelmére szólított fel az autokratikus tendenciákkal szemben.
Az Európai Parlamenthez intézett beszédében Fülöp király hangsúlyozta, hogy az elmúlt években Európát válságok jellemezték, és hogy “a háborúk, a bizonytalanság és a társadalmi nyugtalanság idején Európának és a világnak nagy szüksége van a reményre”. Bár az EU egységesen kiállt Ukrajna mellett és a COVID-19 elleni küzdelemben, hangsúlyozta, hogy az EU kevésbé széttagolt. Úgy vélte, az EU-nak együtt kellene működnie az új technológiák, például a mesterséges intelligencia, a félvezetők és a ritkaföldfémek terén, mivel az EU le van maradva a találmányok és az innováció terén.
“A megoldás a nyitott piacok mellett való kiállás és az egyenlő versenyfeltételek biztosítása lesz az importunk számára” – mondta.
Egységre szólított fel az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, és kijelentette, hogy az EU-nak még többet kell tennie ahhoz, hogy elérje 2030-ra és 2050-re kitűzött éghajlatvédelmi céljait.
“Az éghajlat-politika segít abban is, hogy elérjük a másik nagy célt: az EU stratégiai függetlenségét” – mondta, hozzátéve, hogy a megújuló energiaforrások révén az EU kevésbé függ majd az importált energiától.
Fülöp király beszédében utalt a szociális jogok európai pillérének és az EU szociális dimenziójának fontosságára is, amely “szilárd szociális igazságossági mechanizmusokkal” rendelkezik. Hangsúlyozta ezek fontosságát abban, hogy “a fiatalok, a jövő polgárai megőrizzék hitüket Európában”, akik gyakran kritikusan viszonyulnak az európai életmódhoz és politikai világhoz.
Megosztotta aggodalmát a világban tapasztalható növekvő autokratikus tendencia és a politikai intézményekbe vetett bizalom elvesztése miatt. Fülöp király amellett érvelt, hogy “a polgárokat szorosabban be kell vonni a demokratikus folyamatokba”, hogy “a demokrácia védelme az Unión belül él és virul”.
Forrás: Európai Parlament