Az EU külügyminiszterek Afganisztánról tanácskoznak: Eső után köpönyeg
Az EU külügyminiszterei videokapcsolaton keresztül rendkívüli megbeszélést tartanak az afganisztáni helyzetről, miközben az uniós tagállamok és az EU brüsszeli végrehajtó testülete kétségbeesetten próbálja kivonni külföldi és afgán személyzetét Kabulból, ugyanis a tálibok hatalomátvétele után megtorlástól tartanak.
Angela Merkel német kancellár “különösen drámainak és szörnyűnek” nevezte a tálibok visszatérését a hatalomba.
“Szörnyű az afgánok milliói számára, akik egy szabadabb társadalomért dolgoztak, és akik a nyugati közösség támogatásával a demokráciára, az oktatásra, a nők jogaira összpontosítottak. A NATO-műveletben életükkel fizetett katonák szerettei számára is pusztító” – mondta.
Emmanuel Macron francia elnök hétfőn azt mondta, hogy Afganisztán nem válhat újra a “terrorizmus szentélyévé”, amely az Egyesült Államok vezette invázióig két évtizeddel ezelőtt volt, miután a tálibok visszaszerezték az ország feletti ellenőrzést.
“Ez kulcsfontosságú a nemzetközi biztonság és béke szempontjából… mindent megteszünk azért, hogy Oroszország, az Egyesült Államok és Európa hatékonyan együttműködjön, mivel érdekeink azonosak” – mondta Macron nyári rezidenciájáról közvetített televíziós beszédében. A helyzetet “saját biztonságunk szempontjából fontos kihívásnak” és “a terrorizmus közös ellensége elleni küzdelemnek” nevezte. Elmondta, hogy az Európai Unió kezdeményezést hoz létre az országból most várható nagy migránsáradat meghiúsítására, és lecsap az illegális embercsempész-hálózatok ellen, amelyek kialakulásának veszélye fennáll.
Franciaország, Németország és más uniós országok “erőteljes, összehangolt és egységes” választ állítanának össze az illegális migráció megakadályozására a kritériumok összehangolásával és az európai szolidaritás kinyilvánításával.
“Előre kell látnunk és meg kell védenünk magunkat a jelentős szabálytalan migrációs áramlásokkal szemben, amelyek veszélyeztetnék a migránsokat, és azzal a kockázattal járnának, hogy mindenféle embercsempészetre ösztönöznek” – mondta.
Az EU tisztviselői könyörögtek a blokk 27 fővárosának, hogy adjanak vízumot a blokk kabuli missziójának afgán dolgozóinak és családtagjaiknak, akiknek száma a becslések szerint mintegy 500 fő – közölték európai diplomaták. Csakhogy az Európai Bizottságnak nincs hatásköre arra, hogy saját nevében vízumot adjon ki.
Forrás: Euractiv.com